Все повече украинци искат мир в замяна на територии
През втората година от войната се появи известно осъзнаване на ситуацията и твърденията на експертите за „два до три месеца“ вече не работят
Социолозите твърдят, че в Украйна нараства броят на онези, които са готови да направят териториални отстъпки в замяна на края на войната, пише украинското издание Фокус уа.
За шест месеца броят им се е увеличил с 6%, а за годината с 8%. Изданието разгледа доколко тази тенденция предизвиква негативни притеснения и какво може да предизвика подобни промени.
Киевският международен институт по социология (KIIS) публикува резултатите от проучване дали украинците са готови на териториални отстъпки, за да прекратят войната възможно най-бързо.
Изследването е проведено чрез телефонно интервю от 29 септември до 9 октомври и включва 1010 респонденти, живеещи във всички региони на Украйна (с изключение на Крим).
Колко украинци са готови на териториални отстъпки?
Според резултатите от изследването в Украйна расте броят на съгласните на териториални отстъпки за постигане на мир и запазване на независимостта на Украйна.
"В сравнение с май 2023 г. делът на онези, които са готови да се съгласят на териториални отстъпки за постигане на мир и запазване на независимостта на Украйна, се е увеличил от 10% на 14%.
В същото време абсолютното мнозинство от населението - 80% (през май 2023 г. - 84%) - остават уверени, че никакви териториални отстъпки не са приемливи, дори ако това означава, че войната ще продължи по-дълго и ще има други заплахи", се казва в прессъобщението на KIIS.
Общественото мнение се променя най-динамично сред жителите на Източна и Южна Украйна - съответно 13% на 22% и 8% на 21%.
Социолозите отбелязват, че статистическата грешка не надхвърля 3,4%. Освен това тук си струва да добавим известно систематично отклонение.
Въпреки това КИИС смята, че получените резултати остават високо представителни и позволяват доста надежден анализ на обществените настроения на населението.
По данни на КИИС може да се предположи, че динамиката на промените в обществените настроения има известен, макар и малък, възходящ тренд.
Така например през май 2022 г. процентът на готовите за териториални отстъпки е бил 10%, през декември същата година е спаднал до 8%. От февруари 2023 г. тази цифра се повиши от 9% на 14% през октомври.
Променливо обществено настроение
Постоянното редуване на „предателства“ с „победи“ и умората от войната оставят отпечатък върху обществените настроения. Очевидно в тези региони на Украйна, където войната е далеч, процентът на тези, които са готови да се бият до последно, ще бъде по-голям от тези, които живеят под ежедневен обстрел.
Следователно все още е трудно да се търси някаква тенденция, но това мнение определено ще бъде използвано от руската пропаганда. И накрая, такива изследвания са необходими, но трябва да бъдат представени с професионално обяснение на всеки показател.
Директорът на социологическата служба "Украински барометър" Виктор Небоженко отбелязва, че това изследване не е представително, така че резултатите от него не могат да бъдат оценени. Публикуваните данни не отговарят на реалната ситуация в страната и КИИС излага на сериозен риск доверието си.
"По време на войната е почти невъзможно да се проведе национално проучване - сега някои от украинците са напуснали страната, някои са под окупация или на фронтовата линия. По същество имаме три различни Украйна, за да правим социологически изследвания", обяснява той пред Фокус .
Председателят на УС на Центъра за приложни политически изследвания "Пента" Владимир Фесенко също обръща внимание на факта, че тази анкета е много опростена с готови варианти за отговори и следователно не е обективна.
"Колкото по-дълго продължава войната и се осъзнава, че нито една от страните няма предимство, толкова повече такива мисли ще възникват в обществото. Войната ще приключи с края на военните действия, а не с някакви отстъпки", отбеляза той пред Фокус .
Защо украинското общество обсъжда териториални отстъпки?
В същото време изпълнителният директор на KIIS Антон Грушецки смята, че промените в социалните тенденции изискват специално внимание и анализ. На първо място, трябва да се вземе предвид контекста на събитията в Украйна и едва след това да се изгради „теория за предателството“.
Обществените настроения в Украйна се променят не само от съдържанието на информационното поле и тенденциите в социалните мрежи.
През втората година от войната се появи известно осъзнаване на ситуацията и твърденията на експертите за „два до три месеца“ вече не работят. Според политолога Алексей Кошел настроенията на украинците могат да се обяснят с редица фактори, развили се напоследък.
"Първо, това е сезонният фактор за навлизане в зимата, заплахата от атаки срещу енергийния сектор, липсата на топлина и електричество. Второ, през предходните месеци населението имаше твърде големи очаквания за мащаба на контранастъплението на Украйна Силите за отбрана.
Като пример са постиженията от миналата година - освобождаването на Харковска област, Херсон, левия бряг на Херсонска област.Друг фактор са критиките от страна на САЩ и европейските институции за корупцията в Украйна и борбата с това“, казва той пред Фокус .
Експертът отбелязва още, че цифрата от 4% е незначителна. Освен това в извадка от 1-2 хиляди респонденти социолозите дават грешка от 2%. Следователно в това проучване на KIIS не си струва да се търси някаква тенденция или динамика.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
14 Коментара: