Всичко за новия смъртоносен вирус Марбург, за който няма ваксина
"Този вирус е изключително опасен, но добрата новина е, че не се предава чрез капчици и аерозоли", обяснява професор д-р Зоран Радованович
В края на септември Министерството на здравеопазването на Руанда обяви, че вирусът Марбург се е появил в тази страна и от 26 потвърдени случая осем пациенти са починали, съобщи Световната здравна организация (СЗО). Това е един от най-смъртоносните вируси на планетата, за който няма ваксина или лек, съобщават световните издания.
Затова не е изненадващо, че преди няколко дни в Хамбург избухна паника, след като двама студенти от Руанда пристигнаха в тази страна и подадоха молба за тестване, тъй като идваха от заразения район. За щастие се оказа, че е фалшива тревога, но това не намалява опасността, която представлява този вирус.
Симптоми на инфекцията
Както обяснява сръбският епидемиолог, професор д-р Зоран Радованович, този вирус е изключително опасен, но добрата новина е, че не се предава чрез капчици и аерозоли.
"Щом вирусът не се предава по въздуха, възможността за експлозията му значително намалява. Също така е добре, че студентите дойдоха в Хамбург, където се намира най-големият институт за изследване на тропическите болести в континентална Европа, за да могат да бъдат тествани веднага", казва той.
Според д-р Радованович инфекцията се предава по следните начини:
- чрез директен контакт със заразено животно
- контакт със секрети като слуз, кръв, урина, изпражнения
- има възможност за инфекция, ако пациентът лежи в леглото на заразен човек
- чрез сперма
Симптоми на инфекцията с този вирус:
- възпалено гърло
- главоболие
- неразположение
- повишена температура
- диария
- кожни промени
В случай на усложнения настъпва бъбречна и чернодробна недостатъчност.
Марбургският вирус е изолиран за първи път в Германия в края на 60-те години, в град Марбург, от което е получил името си.
Няма ваксина
Заразените с този вирус трябва да бъдат изолирани в карантина за три седмици. За вируса Марбург няма ваксина и според епидемиолога вече се работи по нея. Засега се прилага само симптоматично лечение.
"Ако пациентът има симптом, вие лекувате този симптом. Необходимо е пациентът да компенсира загубената течност, минерали... Няма специфична терапия, която да унищожи вируса, но симптомите се лекуват", казва д-р Радованович.
Заболяването се лекува симптоматично
Както обяснява изтъкнатият професор, тази вирусна инфекция се появява от време на време по целия свят, най-вече в африканските страни, като Руанда. В такива страни смъртността от вируса е около 88 процента.
"Смъртността е висока, защото повечето заразени пациенти са оставени сами и не получават подходяща грижа. На практика са оставени да умрат. Когато дадеш на пациента това, от което има нужда, шансовете за оцеляване са много по-големи", обяснява проф. Радованович.
Последвайте ни
9 Коментара: