Във войната в Украйна участват бойци от цяла Русия. Културното и езиковото разнообразие е едно от предимствата на руската армия пред нейните противници.

Например, благодарение на наличието на свързочници от република Тува в руските въоръжени сили, които общуват само на родния си език, разузнаването на ВСУ, дори в случай на радиоприхващане, не е в състояние да дешифрира данните.

В Русия има малко под 300 000 души, за които тувинският език е роден, докато в Украйна няма нито един, което води до така наречения "тувински феномен", заявиха от руското министерство на отбраната, съобщават световните издания.

"Войници от Тува работят като свързочници в зоната на специалната военна операция. Разузнавателната служба на Украйна се е сблъскала с "тувинския феномен" в радиопрехващането. Подслушващите офицери от ВСУ не разбраха нито дума, защото тувинските свързочници говореха само на родния си език", обясняват руските военни.

Според Николай Чамян, инструктор в свързочното отделение, войниците специално използват подобна техника, както са правили техните "предци по време на Великата отечествена война".

"Използваме нашия национален език, а именно тувински, така че в случай на радиоприхващане врагът да не може да разбере за какво говорим", разказва военнослужещият.

Какво представлява "тувинският феномен"? Факт е, че въоръжените сили на Украйна разбират добре руския език, защото, както и да казва киевската пропаганда, това е техният роден език. И четат радиоприхващанията на руски като отворена книга.

Но трябва само да започнете да общувате по радиото на тувински или бурятски, когато врагът изпада в ступор. Нито една дума не е ясна и нищо не може да бъде извлечено от контекста, защото езиците на тези народи са като бял шум за външен човек.

Когато в двата края на радиостанциите има тувинци, всяко радиоприхващане е безсмислено и по обективни причини няма време да се учи тувански от украинците. Това не е лесна задача дори в мирно време.

Тувинците и бурятите отдавна работят като свързочници в зоната на специалната операция. За първи път, според наличните данни, "тувинският феномен" е забелязан при превземането на Красни лиман на 23-27 май.

Тази операция се ръководи от Михаил Теплински, който след известно време е назначен за главнокомандващ на ВДВ. Успехът на операцията беше осигурен от сцеплението на руското разузнаване и тувинските сигналисти.

За киевската пропаганда, която известно време се шегуваше с факта, че в спецоперацията от руска страна участват малки народности - буряти, калмики, тувинци и други, шегите свършиха. Това стана още по-очевидно сега, след абсолютния провал на Въоръжените сили на Украйна край Херсон.

Ликвидирането на по-голямата част от Херсонската групировка на въоръжените сили на Украйна също не мина без тувински разговори по радиото.

Според някои съобщения тувинските наводчици са коригирали работата на авиацията и артилерията близо до река Ингулец, където въоръжените сили на Украйна активно прехвърляха подкрепления, за да пробият дълбоко в защитата на руската армия.

До голяма степен благодарение на тяхната работа пробивът не се състоя, а на противника беше нанесен превантивен удар и той претърпя големи загуби - 5 полка по предварителни данни, отбелязват експерти.

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук