Язовирът Three Gorges в Китай е най-голямата водноелектрическа централа в света и също така е чудовище от инфраструктурен проект. Някои дори твърдят, че е толкова голям, че всъщност е повлиял на въртенето на нашата планета.

За съжаление учени потвърдиха, че това е така, пише IFLScience.

Най-голямата водноелектрическа централа в света се намира в централната китайска провинция Хубей - язовирът блокира най-дългата река в Евразия - Яндзъ. Язовирът използва поток от три близки клисури (Qutangxia, Wuxia и Xilingxia), за да върти турбини и да генерира електричество.

През 2005 г. се появиха първите твърдения, че най-голямата водноелектрическа централа в света изглежда може да промени позицията на Земята. Това беше предложено в документ на НАСА от 2005 г., който изследва как катастрофалното земетресение и цунами в Индийския океан от 2004 г. са повлияли на въртенето на планетата.

Учените обясниха как промяната на разпределението на масата върху планета може да има малък ефект върху инерционния момент на планетата.

Тази концепция във физиката описва колко трудно е да се завърти обект около дадена ос - това явление също така обяснява как скейтърът може да увеличи скоростта на своето въртене, като притисне ръцете си по-близо до тялото си.

Нещо подобно се случва със Земята: въртенето на планетата може да се промени след земетресение поради движението на тектоничните плочи. Учените от НАСА показаха, че точно това се е случило през 2004 г. след земетресението в Индийския океан.

Осцилирайки около сеизмичната структура на планетата, земетресението промени масовото й разпределение и скъси продължителността на деня с 2,68 микросекунди.

По този начин теоретично е напълно възможно да се появят масивни водни смени. Според геофизик от Центъра за космически полети Годард на НАСА огромният язовир в Китай всъщност може да побере 40 кубични километра вода.

Неговите изчисления, публикувани през 2005 г., показват, че това изместване на масата ще увеличи продължителността на деня с 0,06 микросекунди и ще измести позицията на земния полюс с около 2 сантиметра. Това не е много, дори на фона на незначителния ефект от гигантските земетресения, но е доста значимо за структура, създадена от човешка ръка.

Между другото, това не е единственият начин, по който хората влияят върху въртенето на Земята - това се случва и по други начини.

Първо, изменението на климата и неговото въздействие върху разпределението на масата на планетата имат подобен ефект днес. Със затоплянето на планетата полярните ледени шапки се топят и тропическите морета се издигат, което води до натрупване на повече маса на екватора, отколкото на полюсите.

Имайте предвид, че тази промяна има малък ефект върху ежедневното ни възприемане на живота на планетата. Но учените смятат, че това също може да доведе до объркване за свръхпрецизни устройства за измерване на времето като атомни часовници. 

Възникналият проблем накара някои учени да твърдят, че светът ще трябва да отчете отрицателна високосна секунда – т.е. минута само с 59 секунди – през следващото десетилетие.