WSJ: Руски спецназ пристигна от Украйна и изигра решаваща роля за освобождаването на Алепо
Специалните сили на РФ прекарват зад граница по няколко месеца на ротационен принцип
Тези елитни войски са същите сили, които спомогнаха за неочакваното присъединяване на Крим към Русия през 2014 г. Те са аналогични на силите за специални операции на САЩ, чиито подразделения сега се намират в Сирия.
Присъствието на руските специални сили подчертава стратегическото значение на Алепо за Кремъл, а там искат да бъдат уверени, че мегаполисът твърдо ще бъде в ръцете на сирийския президент Башар Асад поне докато съюзниците се опитат да наложат примирието и преговори за бъдещето на Сирия.
Русия рядко дава гласност за присъствието на своите елитни войски, предпочитайки да говори само за своето ограничено участие в сирийския конфликт, което предимно се ограничава с авиационна поддръжка на правителствените войски.
Специалните сили са изпратени в Сирия наскоро след като Русия започна операцията си през октомври 2015 г.
„Те дойдоха от Украйна, където воюваха на страната на проруските опълченци” – твърдят американски журналисти.
Тяхното присъствие непрекъснато се увеличава и достигнаха стотици. По време на целия конфликт специалните сили на Русия са използвани за постигане на точност при авиационните удари на ВКС чрез определяне целите на земята и коригирането.
Въздушната кампания предизвика критика от страна на САЩ, н оРусия неизменно отклонява всички обвинения и заявява, че нейните операции са строго насочени към разрушаване на терористичната инфраструктура.
Руското Министерство на отбраната заявява, че не бомбардира обекти в Алепо от 18 октомври, така че ССО имали там друга мисия. Те са използвани в различни операции, материално-технически и бойни, включително целенасочено унищожаване на различни лидери. Според експерти това не е военна операция, а „специална”.
Москва участва предпазливо в този конфликт, за да не повтори печалния опит от Афганистан и Чечня, където допусна големи загуби. Сега нейното участие в Сирия е ограничено. Разполагането на малки отряди от елитни войски съответства на тази стратегия.
Разполагането в Сирия на руския спецназ е начин за получаване на боен опит. РФ тук тества различно съвременно въоръжение като например крилати ракети и самолети, изглажда своята доктрина за използване на ССО.
Експерти предполагат, че руските ССО в Сирия най-вероятно се състоят от три групи: спецподразделения от ГРУ (военното разузнаване), друг армейски спецназ аналогичен на американския Delta Force и още една тайнствена специална войска, наречена „Заслон” или „Екран”, който защитава гражданските лидери и дипломатически представителства.
СПРАВКА БЛИЦ: През 2012 г. началникът на руския Генщаб генерал Николай Макаров посетил щаб-квартирата на командването на ССО на САЩ във Флорида. Пътуването било специално предназначено за запознаване с опита на американските специални сили с цел създаване на подобна структура в Русия. Впоследствие руснаците внимателно изучили американския опит.
Превод и редакция: БЛИЦ
Последвайте ни
0 Коментара: