Правителството на Япония е взело решение да се присъедини към оръжейната инициатива на НАТО за подпомагане на Украйна, известна като "Списък с първостепенните нужди на Украйна" (PURL – Prioritized Ukraine Requirements List). Това съобщава Укринформ, като се позовава на информация на японската обществена телевизия NHK.
Според данните Токио ще снабдява украинската армия с произведени в САЩ боеприпаси и техника, като ще закупува и предоставя оборудване с несмъртоносен характер. Най-вероятно става дума за радарни системи, защитни средства и бронежилетки.
Официално обявяване се очаква скоро
Япония вече е информирала страните членки на НАТО за намерението си да се включи в инициативата, а като партньор на алианса се очаква в близко време официално да обяви присъединяването си към PURL.
Представител на НАТО, цитиран от Укринформ, подчертава, че несмъртоносното оборудване има ключово значение за Украйна, особено в условията на продължаващия военен конфликт.
Международна подкрепа и сериозни инвестиции
Към момента повече от 20 държави от НАТО, както и Австралия и Нова Зеландия, вече участват в инициативата PURL. Очаква се мащабът на програмата да продължи да нараства през настоящата година.
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте по-рано заяви, че през тази година в рамките на инициативата PURL се очаква да бъдат инвестирани около 15 милиарда долара за подкрепа на Украйна.