Екип от астрономи от различни страни, ръководен от Косуке Намеката от университета в Киото в Япония, записа невероятно мощно изригване, както и последвалото го изхвърляне на коронална маса в космоса. 

Това се случило на звезда, наречена EK Draconis, съобщава SciTechDaily.

Звездата е, подобно на Слънцето, жълто джудже. Обектът се намира на разстояние 110 светлинни години от нашата планета. Изследване на експерти показва, че Слънцето и подобни звезди могат да бъдат много нестабилни. Често върху тях се случват невероятно мощни плазмени изхвърляния, които могат да унищожат атмосферата на тези планети, които са наблизо.

На Слънцето има постоянни изригвания. Тези емисии причиняват бърз поток от заредени частици с много висока температура да бъдат изпратени в космоса. Поради това на нашата планета възникват магнитни бури, понякога електрониката започва да работи по-зле. Магнитното поле предпазва Земята от влиянието на слънчевия вятър.

Когато експертите наблюдаваха звездата EK Draconis, те записаха невероятно мощно изригване и гигантско изхвърляне на коронална маса в космоса. Ако нещо подобно се случи на Слънцето, това би причинило смъртта на целия живот на Земята. Теоретично това може да се случи, защото Слънцето е сред жълтите джуджета.

Скоростта на потока достигна 1,6 милиона километра в час, а размерът му беше около 10 пъти по-голям от най-големия, регистриран на Слънцето. Такъв поток не само би разрушил земната атмосфера, но и би направил планетата напълно стерилна.

Превод: БЛИЦ