В края на следващата седмица погледнете към нощното небе. Ако видите ярка точка, която се движи бързо, не се плашете. Това не е НЛО, а „Маяк” – микросателит, създаден от студенти в Московския политехнически университет.

Те започват да разработват идеята през 2014 г.. Студентите са от различни специалности, но ги обединява любопитството към Космоса и интереса към неговото изследване. Идеолог и ръководител на проекта е Александър Шаенко. Той сподели, че оглавява екип от ентусиасти, за които Космосът е по-близо от когато и да било досега.

нова звезда - Маяк

Миналата година успяват с помощта на балон да изведат прототип на спътника до височина 30 километра в стратосферата. Успехът им дава надежда, че са на прав път и стартират кампания за групово финансиране в интернет. Ентусиасти от цял свят подкрепят студентите с общата сума от 30 хиляди долара. Година по-късно микросателитът „Маяк” вече е на стартовата площадка в Байконур.

На 14 юли в 9:30 ч. сутринта българско време ракетата „Съюз 2.1а” ще изведе „Маяк” в околоземна орбита.

нова звезда - Маяк

Щом достигне височина около 600-700 километра, микросателитът ще разгърне своите отражатели на слънчева светлина. Те са с пирамидална форма и размер 16 квадратни метра.

Светлоотражателите ще помогнат „Маяк” да бъде наблюдаван с невъоръжено око от Земята.

Създателите на микросателита заявиха, че светлината му ще може да бъде видима и от България.

След изпълнението на своята задача „Маяк” няма да се превърне в един от десетките хиляди „космически отпадъци”, които орбитират около нашата планета.

„Разработили сме го така, че той ще се спусне обратно към Земята”, обясни ръководителят на проекта Александър Шаенко и допълни: „Тогава ще се включат неговите спирачни системи, а светлоотражателната пирамида ще изгори в земната атмосфера”.

„Маяк” е един от 73-те микроспътници, които ракетата „Съюз 2.1а” ще изведе в Космоса. Той е от типа 3U CubeSat, популярен като уред за научни изследвания.

Студентите са разработили и приложения за смартфони с операционни системи Android и iOS, които можете да изтеглите безплатно. С тяхна помощ можете да откриете „Маяк” на нощното небе след 14 юли.

Източник и снимки: bTV

нова звезда - Маяк