За първи път в историята: СНИМКИ от обект за обогатяване на уран на Северна Корея
Ким Чен Ун е заявил, че„ядрените заплахи срещу КНДР“ от страна на „водените от САЩ империалистически васални сили“ са преминали червената линия
Първи снимки на секретен обект за обогатяване на уран в Северна Корея. Страната за първи път показа снимки на центрофугите, които произвеждат гориво за ядрените ѝ бомби, докато лидерът Ким Чен Ун посети съоръжение за обогатяване на уран и призова за повече материали за оръжия, за да увеличи арсенала си.
Докладът на държавната медия за посещението на Ким в Института за ядрени оръжия и базата за производство на ядрени материали за оръжия беше придружен от първите снимки на центрофугите, които дават рядък поглед към ядрената програма на Северна Корея, забранена с множество резолюции на Съвета за сигурност на ООН.
На снимките се вижда как Ким се разхожда между дълги редици метални центрофуги – машините за обогатяване на уран.
В доклада не се уточнява кога е станало посещението, нито къде се намира съоръжението.
Ким призова работниците да произвеждат повече материали за тактически ядрени оръжия, като заяви, че ядреният арсенал на страната е жизненоважен за противопоставяне на заплахите от страна на САЩ и съюзниците ѝ. Оръжията са необходими за „самозащита и възможност за превантивна атака“, каза той.
Според доклада севернокорейският лидер е заявил, че „ядрените заплахи срещу КНДР“ от страна на „водените от САЩ империалистически васални сили“ са преминали червената линия.
Южна Корея осъди разкриването на севернокорейското съоръжение за обогатяване на уран и никога няма да приеме Пхенян да притежава ядрени оръжия, заяви южното министерство на обединението. Смята се, че Северна Корея разполага с няколко обекта за обогатяване на уран.
Анализатори твърдят, че търговски сателитни снимки показват строителство през последните години в главния център за ядрени научни изследвания в Йонбьон, включително в завода му за обогатяване на уран, което предполага възможно разширяване.
Уранът е радиоактивен елемент, който съществува в природата. За производството на ядрено гориво суровият уран се подлага на процеси, в резултат на които се получава материал с повишена концентрация на изотопа уран-235.
Ръководителят на Международната агенция за атомна енергия Рафаел Гроси заяви в понеделник, че ядреният надзорен орган на ООН е наблюдавал активност, съответстваща на работата на реактор и съоръжението за обогатяване на уран с центрофуга в Йонбьон.
НОВИ ЦЕНТРОФУГИ
Ким подчерта необходимостта от увеличаване на броя на центрофугите, така че да се „увеличи експоненциално“ ядреният арсенал на Северна Корея, и да се разшири използването на нов тип центрофуга, за да се засили производството на ядрени материали за оръжия.
Центрофугите, които се виждат на снимките, изглеждат по-малки и по-къси от типовете, за които досега се смяташе, че се използват от Северна Корея, което предполага, че тя е разработила свои собствени центрофуги, за да подобри възможностите за разделяне, каза Ли Санг-кю, експерт по ядрено инженерство в южнокорейския Корейски институт за отбранителни анализи.
Снимките също така потвърждават, че Северът използва каскадна система, при която голям брой центрофуги са свързани помежду си, за да се получи високообогатен уран, добави той.
Новият тип центрофуга показва, че Северна Корея развива възможностите си за горивен цикъл, каза Анкит Панда от Центъра за“Ким също така изглежда предполага, че севернокорейските проекти за тактически ядрени оръжия могат да разчитат предимно на уран за ядрата си“, каза той. Това е забележително, защото Северна Корея е по-способна да увеличи запасите си от високообогатен уран, каза Панда, в сравнение с по-сложния процес за плутоний.
„УВЕЛИЧАВАЩИ СЕ АРСЕНАЛИ“
Северна Корея покани някои чуждестранни учени да разгледат съоръжението за центрофуги в Йонбьон през 2010 г., но Джени Таун от базираният в САЩ център „Стимсън“ заяви, че докладът от петък е първата и единствена снимка на оборудването.
„Той показва колко напреднал е техният капацитет за обогатяване на уран, което дава по-голямо доверие както на способността им, така и на ангажимента им да увеличат арсеналите си от ядрени оръжия“, каза тя.
Той може да има за цел и да повлияе на САЩ. избори и да изпрати послание до следващата администрация, че денуклеаризацията вече не е възможна и тя трябва да признае Северна Корея за ядрена държава, каза Хонг Мин, старши изследовател в Корейския институт за национално обединение в Сеул.
В петък висшият руски служител по сигурността Сергей Шойгу се срещна с Ким в Северна Корея и обсъдиха двустранни и международни въпроси, съобщи руската информационна агенция „Интерфакс“. Срещата е последният обмен на високо равнище между двете държави на фона на задълбочаващото се военно сътрудничество.
Според анализатори Пхенян продължава да доставя оръжия на Русия, включително чисто нови балистични ракети, произведени през тази година.
В отделен доклад KCNA съобщи, че в четвъртък Ким е контролирал тестовото изстрелване на нова 600-милиметрова ракетна система за многократно изстрелване, което според южнокорейски служител по-рано може да е било с цел тестване на оръжия за износ в Русия.
Северна Корея е извършила шест подземни ядрени опита между 2006 и 2017 г. и преди това е показвала снимки на това, което според нея са ядрени бойни глави.
Оценките за броя на севернокорейските ядрени оръжия варират в широки граници. През юли в доклад на Федерацията на американските учени се стигна до заключението, че страната може да е произвела достатъчно делящ се материал за създаването на до 90 ядрени бойни глави, но че вероятно е сглобила по-близо до 50.
Източник: Reuters/SafeNews
Последвайте ни
0 Коментара: