Страните членки на Европейския съюз са задължени да признаят смяна на пола, извършена в друга държава членка, реши днес Съдът на ЕС, произнасяйки се по дело на трансджендър лице от Румъния, което е сменило пола и името си във Великобритания преди Брекзит, съобщи Аджерпрес.

Случаят се отнася до лице, родено в Румъния с женски пол и записано по този начин в документите, което обаче през 2017 г. е променило пола и собственото си име в Обединеното кралство, където е получило законово признаване на мъжки пол. Румънските власти обаче са отхвърлили искането му за промяна в документи на пола и името, в резултат на което лицето Ариан Мирзарафие-Ахи се е обърнало към румънското правосъдие, посочва агенцията, позовавайки се на АФП и ЕФЕ.

Двойно гражданство

Според информация в местните медии Мирзарафие-Ахи има румънско и британско гражданство.

За решаване на случая Съдът в Букурещ е поискал от Съда на ЕС да определи дали националното законодателство, което стои в основата на отказа за смяна на пола и името в документите, е в съответствие със законодателството на ЕС и дали Брекзит влия на този случай.

Европейското правосъдие постанови, че отказът на една страна членка "да впише в акта за раждане на един гражданин промяната на личното име и половата му идентичност, получени в друга страна членка, противоречи на правото на ЕС".

Що се отнася до Брекзит, според тълкуването на европейския съд това няма никакво отражение в този случай, тъй като смяната на пола е извършена преди Обединеното кралство да излезе от ЕС.

Благоприятен прецедент

Румънската Асоциация "Акчепт" - неправителствена организация, която защитава и насърчава правата на лицата от LGBTQ общността, оцени решението на Съда на ЕС като "историческо за трансджендър лицата и създаващо благоприятен прецедент".

"Досега като транс лице в Румъния, което е успяло да си смени документите в друга страна от ЕС, човек беше задължен да започне отначало процеса на юридическо признаване на пола в страната. Тоест да отиде в съда, преминавайки през дълъг, скъпоструващ и унизителен процес", посочва асоциацията.

С решението на европейския съд румънските власти са задължени да признаят смяната на самоличността на Ариан Мирзарафие-Ахи, тост да му издадат документи за самоличност като лице от мъжки пол.

"Очарован съм от решението, тъй като Съдът взе предвид всички наши аргументи. Този успех потвърждава постоянен ангажимент към правата на гражданите на ЕС, включително на транссексуалните граждани, които сега ще могат да получат признаване на самоличността си в целия ЕС чрез лесен процес. Чакахме това толкова много години и се гордея, че това дело проправи пътя за много други хора да се ползват от правата си в ЕС без дискриминация", заяви Ариан, цитиран в прессъобщение на Асоциация "Акчепт".