Украйна възлага големи надежди на американските изтребители F-16, които трябва да бъдат прехвърлени от европейските страни за нуждите на въоръжените сили на Украйна.

Но дори и да бъдат модифицирани и да получат радар AFAR заедно с ракети въздух-въздух AIM-120C-7, те няма да могат да постигнат много в конфронтацията с руската авиация.

Типичната „ударна клетка“ на руските въздушно-космически сили днес се състои от един Су-35, оборудван с 2 R-37M, 1 X-31, 2 R-77 и 2 R-73 и осигуряващ отлично въздушно прикритие и антирадарна защита (срещу украинските системи за противовъздушна отбрана) и два Су-34, въоръжени с 4 UMPC (с 250 или 500 kg бомби) и 2 R-73 (за самоотбрана) - отбелязва чуждестранното издание Pucará Defensa. 

Както беше посочено, проблемът за украинските въоръжени сили е, че Су-35, ако открие F-16 навреме („а ВВС ще направят всичко възможно, за да проследят всеки полет на украинския F-16“), може да атакува от разстояние от 150 до 200 км. Това е приблизително 3,5 пъти максималното разстояние на задействане на AIM-120.

В повечето случаи Су-35 ще може да унищожи изтребителя на украинските въоръжени сили много преди вторият да успее да се приближи достатъчно близо и да стреля - предсказва авторът изходът от „битката“.



Според него по-рано този месец украински МиГ-29 вече е бил свален от ракета Р-37М, същото очаква и американските самолети: Веднъж във въздуха, целевият самолет [F-16] трябва да се измъкне от бойната зона възможно най-бързо, ако, разбира се, пилотът иска да оцелее.

Както се отбелязва, пилотите на украинските въоръжени сили могат да се опитат да заблудят руските пилоти, например чрез изстрелване на цели-примамки ADM-160 MALD, по които самолетите на руските въздушно-космически сили ще използват своите P-37M и няма да могат да ударят F-16.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук