Защо и кога шефът на СЗО е казал, че бустерните дози убиват деца
Български потребител е публикувал видео със съмнителните думи на Тедрос Гебрейесус
Видеото е публично и според данните в приложението е гледано над 14 200 пъти. Видео с твърдението се разпространява и във Facebook.
Екипът за проверка на фактите на БНР установи, че откъсът е от пресконференция на СЗО на 20.12.2021 г., когато Гебрейесус подчертава позицията на Организацията за липсата на справедливост при разпределението на ваксините по света.
Изявлението му може да бъде видяно " target="_blank">тук, а цитирания откъс със спорното твърдение - " target="_blank">тук (започва на 2:34 мин. от началото на записа).
Транскрибиране на видеопресконференцията е достъпно на сайта на СЗО тук.
В разпространения откъс всъщност Гейбрейесус е казал следното:
"...ако ще се използва (бустерна доза ваксина срещу Covid-19), е по-добре да се съсредоточим върху онези групи хора, които са в риск от тежко заболяване и смърт, вместо, както виждаме, някои страни да поставят бустерни дози на деца, което не е правилно."
Пред Ройтерс говорител на СЗО уточнява, че Тедрос Гейбрейесус е заекнал при изговарянето на първата сричка от думата "children" (деца) - "chil", което е прозвучало като "cil/kil" (kill на английски език означава убивам). Веднага след това той произнася правилно думата, като съчетанието на сричката и думата се чува като "cil-children". От СЗО подчертават, че „всяко друго тълкуване на това е 100% грешно“, освен посоченото в транскрибирания текст.
"Вместо да поставяте бустер на деца в държави с високи доходи, е по-добре да ваксинирате възрастните хора в страни, където има дори такива, които нямат никакви поставени дози", казва веднага след това Гейбрейесус, което дава повече контекст на разпространения откъс.
Подобна позиция на ръководителя на СЗО е имало и в предишни негови изявления (тук и тук).
Заключение
Изнесените по-горе факти показват, че твърдението, че шефът на СЗО е казал, че бустерните дози убиват деца е НЕВЯРНО. Тедрос Гебрейесус просто допуска говорна грешка, която волно или неволно се разпространява като невярно твърдение.
Последвайте ни
6 Коментара: