"Как водката...", "Защо Путин.. " Събрахме най-популярните потребителски търсения, свързани с Русия. В поредицата ни от статии "Защо Русия" подробно ще отговорим на всеки въпрос. Днес говорим за това с какво Русия е заслужила славата на страна, където хората обичат алкохола, пише Руски дневник.

През 2011 г. в интернет се разпространява подборка от забавни факти за Русия, събрани от някакъв си канадец, учител по английски в Москва. С някои от заключенията в нея руснаците не са съгласни (от рода на това, че те не казват "благодаря" и "моля"), но позиция № 17 не предизвиква въпроси у никого: "Руснаците пият много водка. Това не е мит".

За любовта на Русия към алкохола се срещат сведения още от времената, когато самата Русия не съществува. Според "Началната руска летопис" от XII век един от князете на древна Рус, Владимир, докато решава в каква вяра да покръсти славяните езичници, разбира, че ислямът забранява алкохола и веднага се отказва от перспективата да накара Русия да служи на Аллах. "Русите се веселят, като пият: без това не могат да живеят", изрича князът.

Между другото, тогава руснаците пият не водка, а вино и спиртна напитка от мед. В Русия, според историците, водката се появява не по-рано от XVI век, но бързо става, наред с мечките и матрьошките, един но символите на страната. В поемата "Москва – Петушки" съветският писател Венедикт Ерофеев дори иронично препоръчва да се прокара граница между Русия и Европа по признака за употреба на алкохол: "От едната страна на границата говорят руски и пият повече, а от другата – пият по-малко и говорят на неруски …"

Генетика и история

Защо всъщност руснаците пият много? Една от причините, твърди докторът на биологичните науки Светлана Боринска, е в генетиката: организмът на руснаците, както и на другите европейци, бавно преработва алкохола в токсичния ацеталдехид, който предизвиква махмурлука и други неприятни ефекти. А при японците или китайците, например, този процес протича значително по-бързо, затова повечето от тях не могат да пият много алкохол. "Може да се каже, че гените не карат руснаците да пият, но им позволяват да го правят", пояснява Боринска. 

Други причини са свързани с това как в Русия държавата е регулирала потреблението на алкохол. През XVI-XVII в., пише историкът Александър Пиджаков, царете въвеждат система на държавни кръчми: техните собственици са задължени да изпращат в хазната определена сума пари, независимо колко водка и вино са изпити, а това стимулира търговците да продават възможно най-много спиртни напитки. Правителството получава големи приходи от продажбите на напитки, а жителите на Русия постепенно свикват да пият. "Властта систематично приучавала [руснаците] да ходят на кръчма", констатира Пиджаков.

С времето руската власт все пак разбира опасността от алкохолизиране на страната. През XIX – началото на XX век възникват движения за трезвеност, а в началото на Първата световна война през 1914 г. Николай II въвежда пълна забрана на алкохола. Когато болшевиките идват на власт през в 1917 г., те запазват забраната, но само до 1923 г. Впоследствие няколко пъти съветската държава обявява антиалкохолни кампании, а най-мащабната е организираната при Михаил Горбачов през 1985-1990 гг. Тогава продажбата на алкохол е ограничена до пет часа на ден, цените са повишени и дори са унищожени лозя.

Пият по-малко, но все още много

Ако от историята се върнем към съвременността, то сега руснаците пият все още много, но през последните пет години – по-малко. Според доклад на Световната здравна организация (СЗО) през 2010 г. в Русия средно на човек от населението са се падали по 15,1 литра спирт годишно, а това е четвърто място в света след Беларус (17,5), Молдова (16,8) и Литва (15,4). А вече през 2016 г., по данни на Федералната служба за надзор на защитата на правата на потребителите и благополучието на човека ("Роспотребнадзор"), в Русия на човек от населението се падат по "над 10 литра чист алкохол" (точното число не се посочва, но е по-малко от 15 – бел. "Руски дневник").

"Като се съди по цифрите, руснаците са започнали да пият по-малко", отбелязва в края на 2016 г. в статия за Afisha експертът по вината Антон Обрезчиков. От "Роспотребнадзор" са съгласни с него: "потреблението на алкохол в сравнение с 2009 г. е намаляло". От друга страна ведомството бърза да припомни за данните на СЗО: ако годишно се изпиват по над 8 литра на човек от населението, то това е вредно за здравето на населението. Така че с пиянството трябва да се води борба и занапред, заключават служителите.