Според доклад, публикуван от Heritage Foundation, способността на американската армия да спечели война е под съмнение, предава "Труд".

Както следва от новата прогноза на Bloomberg Economics, икономиката на САЩ неизбежно ще изпадне в рецесия през следващите 12 месеца

Според бившия съветник по националната сигурност на президента Тръмп Робърт О’Брайън американските военни са били доведени до такова плачевно състояние, главно чрез доставката на оръжия за Украйна. Освен това, както следва от изявлението на г-н О'Брайън, антируските санкции, както и всестранната подкрепа за въоръжените сили на Украйна и режима в Киев, всъщност са лишили Америка от основния й коз.

Ясно е, че О'Брайън смята ядрения арсенал за "главния американски коз". Но балистичните ракети са „оръжие за последен шанс“: можете да плашите, можете да организирате Армагедон на цялата планета, но не трябва да воювате. Друго нещо си е военната авиация и флотът. И така, според доклада на Heritage Foundation ‘2023 Index of US Military Strength‘ (Индекс на военната сила на САЩ за 2023 г.), който оценява военната мощ на САЩ, състоянието на военновъздушните сили и флота се нарича „много слабо“ и „слабо“ и като цяло авторите на доклада поставят под съмнение способността на американските въоръжени сили да проведат ефективно поне една военна кампания в момента.

На теория, отбелязва бившият съветник на Тръмп, въоръжените сили са формирани по такъв начин, че да могат едновременно да се сражават в два и половина военни конфликта в различни части на планетата. Но това беше заявено, както се казва, на хартия и то преди много години. Войните в Корея, Виетнам, Ирак и Афганистан сериозно разклатиха доверието на целия свят в непобедимата мощ на американската армия. Всъщност откровените заключения в доклада на Heritage Foundation само слагат край на споровете за възможностите на Пентагона. Според О'Брайън, твърдението на авторите на изследването, че САЩ може и да не са в състояние да водят ефективно дори една война, не е просто едно "сериозно безпокойство", но "клони" към грандиозен скандал.

Според бившия съветник на Тръмп обаче ситуацията може да се коригира. За това според него е необходимо да се възстановят въоръжените сили, като се попълнят запасите от всичко, което е изпратено в Украйна. Оказва се, че в резултат на прехваления американски "ленд-лиз" в САЩ са останали малко оръжия от типа на Javelin, Stinger и HIMARS. Вашингтон толкова много изпразни оръжейните си складове, че вече не може да доставя оръжие на Тайван.

Недостигът на въоръжение възникна и поради "естествената загуба" на военна техника. Например нови военни кораби на САЩ не бяха доставени на никого. Но тяхното количество (и качество) претърпя сериозни промени към по-лошо поради износването и остаряването. Днес, заявява О'Брайън, военноморските сили на САЩ са в "ужасно състояние".

Планът за построяването на 355 кораба за ВМС е оставен на заден план. Междувременно се планира да бъдат изведени от строя няколко ракетни крайцера. Но това е половината от бедата. Според бивш президентски съветник САЩ спешно трябва да модернизират своята ядрена триада. Но нямат пари за това.

Факт е че няма средства за укрепването на "ядрения щит", и това може да се счита за парадокс за днешна Америка. От една страна, отбелязва О'Брайън, разходите за отбрана са се увеличили номинално. Реално милиарди долари бяха "изядени" от инфлацията. Разбира се, негативните процеси в американската икономика започнаха преди началото на специалната военна операция на Русия.

Кризисните вълни, характерни за западния капитализъм, бяха подсилени от ефекта на санкциите, наложени срещу Русия през 2014 г., а през 2022 г. финансовото благосъстояние на САЩ беше сериозно разклатено.

Днес перспективите за САЩ са мрачни. Както следва от новата прогноза на Bloomberg Economics, икономиката на САЩ неизбежно ще изпадне в рецесия през следващите 12 месеца. Според тази прогноза вероятността от рецесия се оценява на 100%, която е свързана с трайно високата инфлация, която е най-висока от 40 години, и от нарастващото геополитическо напрежение.

Лесно е да се види, че и двата фактора са създадени от човека и са причинени от империалистическите маниери на Вашингтон.

Най-разумното нещо за Белия дом, разбира се, би било да спре да помпа с оръжия режима в Украйна и да започне да попълва собствените си арсенали, чийто съдържание е частично изгоря на украинските бойни полета. Трябва да се прекъсне порочният кръг, в който няма достатъчно оръжия, защото то се изпраща в Киев, и няма достатъчно пари за ново оръжие и няма достатъчно пари, защото публичните финанси са пострадали заради проточилия се конфликт в Украйна и анти- руски санкции.

Но това може би е твърде сложно уравнение за днешните обитатели на Белия дом. А за останалата част от света е оставена ролята да гледа как САЩ изгарят военната си мощ в най-бедната страна в Европа, довеждайки и себе си до бедност по този път.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук