Зеленски отказа молба на Макрон на срещата на Г-7

https://blitz.bg/svyat/zelenski-otkaza-molba-na-makron-na-sreshtata-na-g-7_news1157393.html Blitz.bg
© Getty Images

Президентът на Украйна Володимир Зеленски е отказал молба на френския президент Еманюел Макрон да удължи престоя си по време на срещата на лидерите от Г-7 във френския град Евиан-ле-Бен, съобщава New York Post.

Според информацията Зеленски е обяснил на Макрон, че трябва да отпътува за Брюксел, където го очакват разговори, свързани с кандидатурата на Украйна за членство в Европейския съюз.

След това френският президент попитал украинския си колега дали е планирана двустранна среща с президента на САЩ Доналд Тръмп. По информация на изданието отговорът на Зеленски е бил отрицателен.

Междувременно представители на Белия дом заявиха преди началото на срещата на Г-7, че американският президент няма да провежда отделни разговори с украинския лидер. Въпреки това не се изключва възможността двамата да разговарят неофициално в кулоарите на форума.

По-рано медии съобщиха, че европейските съюзници на Киев се опасяват от евентуални разногласия с Доналд Тръмп по време на срещата на Г-7. Според тях съществуват опасения, че след развитието на ситуацията около Иран вниманието на американския президент отново ще се насочи към войната в Украйна, което може да остави европейските държави на заден план.

Срещата на Г-7 се провежда на фона на продължаващите дипломатически усилия около войната в Украйна, както и на дискусиите за бъдещите отношения между Киев и Европейския съюз.

Превод и редакция БЛИЦ

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай
1 Коментара
Абори
преди 1 час

Което си причиним сами никой друг не може / съюза го очаква огромен проблем с това асоцииране за жалост и ние сме на спонсорската опашка от желаещи

Откажи