Украинският президент Володимир Зеленски се зарече да възстанови украинското управление над анексирания от Русия Крим, ход, който според него ще помогне за възстановяването на "световния ред и закон", цитира думите му Ройтерс.

Той каза на международна конференция за Крим - "Кримска платформа", че възстановяването на контрола над полуострова, завладян и анексиран от Русия през 2014 г. в ход, който не е признат от повечето други страни, ще бъде "най-голямата антивоенна стъпка".

"Всичко започна с Крим и ще завърши с Крим", каза Зеленски във встъпително обръщение към Кримската платформа, форум, който се стреми да възстанови териториалната цялост на Украйна и да сложи край на анексирането на Крим от Русия.

"И това е вярно и аз вярвам в това на 100%, че за да се преодолее терорът, за да се върнат гаранциите и сигурността в нашия регион, в Европа, в целия свят, е необходимо да спечелим победа в борбата срещу руската агресия.

"Необходимо е да освободим Крим от окупация", каза той. "Това ще бъде съживяването на световния закон и ред."

Зеленски каза, че в срещата участват представители на около 60 държави и международни организации, включително около 40 президенти и премиери. Почти всички участват онлайн, но полският президент Анджей Дуда участва на живо от Киев.

Русия не показва признаци да изостави Крим, където се намира нейният черноморски флот, и използва полуострова като платформа за нанасяне на ракетни удари по украински цели, коментира Ройтерс.

"Въпреки (руските) заплахи, Украйна е достатъчно силна, за да види перспективите за украински Крим", каза Зеленски. "Възстановяването на контрола на Украйна над полуостров Крим ще бъде историческа антивоенна стъпка в Европа, която възстановява сигурността и справедливостта.

Той каза, че Русия е превърнала Крим в "зона на екологично бедствие и военен плацдарм за агресия", използвайки го, за да изстреля 750 крилати ракети по "градове и общности" в Украйна.

Как Русия окупира Крим?

През февруари и март 2014 г. Русия нахлу и впоследствие анексира Кримския полуостров от Украйна. Това събитие се случи след Майдана в Киев и е първият етап от по-мащабната Руско-украинска война.

Събитията в Киев, които свалиха украинския президент Виктор Янукович, предизвикаха демонстрации срещу новото украинско правителство. На 27 февруари руски военни без отличителни знаци превзеха стратегически обекти в Крим.

Това доведе до установяването на проруското правителство на Аксьонов в Крими обявяването на независимостта на Крим на 16 март 2014 г. след непризнат от световната общност референдум. Русия официално включи в състава си Крим на 18 март 2014 г.

Украйна и много други страни осъдиха анексирането и го смятат за нарушение на международното право. Анексирането доведе до това, че другите членове на тогавашната Г-8 отстраниха Русия от групата и наложиха санкции.

Общото събрание на ООН също отхвърли референдума и анексирането, като прие резолюция, потвърждаваща "териториалната цялост на Украйна в нейните международно признати граници".