Иракският парламент прие поправки в закона за личния статут, легализиращи брака на млади момичета. Депутатите ги приеха практически без гласуване, пише glasnews.bg.

Прави впечатление, че парламентарното заседание завърши в хаос и с нарушения на процедурите. Преди промените в иракското законодателство най-ранната възраст за брак се считаше за 18 години, става ясно от информацията.

Духовниците следват собствено разбиране

Новите поправки ще позволят на духовниците да следват собственото си разбиране за ислямския закон и да женят 9-годишни момичета. Ранните бракове се насърчават от шиитските религиозни движения в Ирак и много религиозни авторитети.

Консервативните шиитски депутати смятат, че приемането на този закон ще въведе ислямските принципи в иракското законодателство и ще намали западното влияние върху културата на страната.

Председателят на парламента Махмуд ал-Машхадани нарече приемането на закона "важна стъпка за укрепване на правосъдието и организиране на живота на иракчаните".

Катастрофални последици

Местни активисти казват пред The ​​Guardian, че измененията в закона за личния статут ще имат катастрофални последици за иракските жени и момичета. Депутатите гарантираха нарушаване на правото на детство и отслабени защитни механизми при развод и наследяване, обясни правозащитникът и представител на Лигата на жените в Ирак Интисар ал Маяли.

Промените подкопават Закона за личния статус на Ирак от 1959 г., който унифицира семейното право и установява гаранции за жените, казват активисти.

„Стигнахме до края на правата на жените и края на правата на децата в Ирак“, заяви един от най-ревностните противници на закона, адвокатът Мохамед Джума.

Детските бракове са дългогодишен проблем в Ирак, където 28% от момичетата се женят преди 18-годишна възраст, установи проучване на ООН от април 2023 г.