Журналист от New Yorker: Какво да се прави с Иран след „падане на режима”?
На мене ми се струва, че една от темите, която безпокои всички във Вашингтон, то е какво ще стане, ако се дойде до тази точка, когато на режима действително дадат отпор, когато той стане уязвим и започне или да се руши или да отслабва. Така и не се появиха никакви опозиционни групи, които биха били популярни вътре в Иран.
В тази страна живеят 80 милиона души. Тя граничи не само с Близкия Изток, но и с Южна и Средна Азия; тя представлява един от главните геостратегически активи в света. Тя сериозно влияе на ставащото в Ормузкия пролив, през който преминава огромната част от световния експорт на нефта. По такъв начин ставащото в Иран е много важно даже за тези от нас, които живеят много далеч от него.
Ние като преди действаме почти на предела на възможностите си във военен план: имаме и Афганистан, и Ирак, и Южна Корея, и Германия, но нямаме ресурси отново да градим дори страна като Ирак, не говоря за Сирия, която също някога ще трябва да възстановяваме. И идеята, че ще трябва да възстановяваме още една зона на военни действия внушава страх.
По такъв начин, стане ли дума за падането на режима по причина на неговата собствена неефективност и вътрешна опозиция или за военна операция от всеки вид, план „Б” за това какво да правим след това, съвършено не е ясен и в определен смисъл това е най-плашещият аспект на този проблем.
Превод и редакция: БЛИЦ
Последвайте ни
0 Коментара: