Министър-председателят на Македония Зоран Заев е готов да подаде оставка, ако референдумът за името на страната не бъде положителен.

Съгласно постигнатото споразумение с Гърция държавата официално ще се казва Република Северна Македония. То бе подписано и ратифицирано от македонския парламент, но въпреки това предстои да бъде проведен референдум.

"Да, ще се оттегля, ако не успее референдумът в Македония, но съм напълно сигурен, че той ще успее. Очаквам сериозни проценти. 75-85 на сто, съгласно процентите на гражданите, които са заявили, че са за ЕС и НАТО. Гражданите няма какво да избират, нямат друга алтернатива. Те само трябва да потвърдят, че искат Македония да бъде членка на ЕС и НАТО", заяви Заев пред 1ТВ.

Македонският премиер каза, че все още не е обсъждано как ще бъде формулиран въпросът на референдума, но той ще бъде свързан с ЕС и НАТО и, разбира се, с решението за името.

"Македония няма план Б. Около 80 процента от гражданите заявиха, че искат да са в ЕС и НАТО. Убеден съм, че гражданите ще вземат решението на референдума", допълни македонският премиер.

Той коментира и отказа на президента Георге Иванов да подпише договора.

"Съжалявам, че президентът Иванов пропусна момента с начина, по който се позиционира. Знам, че след успешния референдум всички сме длъжни да се поклоним и да го подкрепим, кой с глас в парламента, кой с подпис. Все още нямам информация дали президентът Иванов ще подпише закона за ратификация на договора, но той вече обяви, че няма да го подпише и вероятно няма да го подпише. След това парламентът ще трябва да го гласува отново и след това вече той е длъжен да го подпише. Очаквам той да изпълни това задължение", подчерта Заев и добави, че правните служби работят за намиране на решение, в случай че Иванов не подпише и втория път.

Според думите на Заев, практиката на държавния глава да не подписва законите, приети за втори път, както той каза, теоретически може да означава, че няма да подпише и следващите 178 закона, приети от парламента.

"Трябва да има решение, за да има време Гърция да изпрати писмото в ЕС и НАТО. В договора пише парламентът да ратифицира договора, а не президентът", уточни Заев.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!