Чешко-полският бронетранспортьор OT-64 SKOT за първи път беше видян на фронтовата линия, където се бият войници от Силите за отбрана. Снимка, на която украински бойци стоят пред бронетранспортьор, беше публикувана на 5 юли в Twitter акаунта на Arslon Xudosi, пише украинският Фокус.

Рецензенти от Army Recognition пишат в коментарите към снимката, че украинските сили активно търсят начини за укрепване на отбранителната способност и OT-64 SKOT е полезен, тъй като неговата универсалност го прави подходящ за различни военни операции, включително транспорт на войски, разузнаване и поддържащи мисии.

И въпреки че нямаше официални изявления от Чехия или Полша относно доставката на този тип превозни средства за Украйна, през февруари тази година стана известно, че такъв бронетранспортьор е закупен от доброволци за бойците на отбраната.

БТР OT-64 SKOT

OT-64 SKOT е колесен амфибиен бронетранспортьор, който е разработен и произведен в началото на 60-те години на миналия век от съвместните усилия на Полша и тогава Чехословакия.

Бронетранспортьорът е с маса 14,5 тона и размери: дължина 7,44 м, ширина 2,55 м и височина 2,71 м. Може да побере екипаж от двама души и 18 пътници.

Превозното средство е оборудвано с броня с дебелина от 6 до 13 мм, която осигурява защита срещу огън от стрелково оръжие. Що се отнася до оръжията, OT-64 SKOT е оборудван с 7,62 mm картечница PKT и 14,5 mm картечница KPV. Тези оръжия осигуряват огнева мощ за подкрепа на амфибийните войски по време на операции.

Бронетранспортьорът е оборудван с дизелов двигател Tatra T-928-14 V-8 с въздушно охлаждане с мощност 177 конски сили. Въпреки че тези цифри не са впечатляващи по съвременните стандарти, той може да ускори до 94 км в час по магистралата и да плува във водата със скорост от 9 км в час. Автономното пътуване от 710 км на OT-64 SKOT позволява на превозното средство да изпълнява дълги мисии без презареждане.

Бронетранспортьорът има впечатляваща история – използван е по време на Индо-пакистанската война от 1971 г., войната в Западна Сахара, войната между Иран и Ирак, операция „Синята звезда“ през 1984 г. и гражданската война в Сирия.

„Поради своята гъвкавост, мобилност и амфибийни способности, той се превърна в популярен избор за военни сили, изправени пред различни оперативни сценарии“, заключават експертите.

По-рано беше съобщено, че Германия планира да прехвърли на Украйна пакет оръжия със 130 бронирани машини. Той ще включва 64 верижни всъдехода Bandvagn 206 и 66 бронетранспортьора, вероятно Fuchs 1.

Превод: БЛИЦ
 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук