Учени от НАСА заснеха на видео огън при нулева гравитация.
 


Известно е, че в условия на ниска гравитация огънят се държи съвсем различно. Затова изследователи от НАСА зададоха въпроса - как точно ще се държи пламъкът и може ли да бъде контролиран при такива необичайни условия?

За да проведат експеримента, учените са използвали интегриран стелаж, предназначен специално за изгаряне на Международната космическа станция (МКС).

На страницата си в Instagram експертите на НАСА обясниха, че при нулева гравитация нагрятите газове се втурват отстрани, така че пламъкът прилича на топка. А на Земята газовете се притискат към основата на пламъка от студения въздух.



При условия на ниска гравитация натрупванията на сажди (вижте жълтите петна на снимката) остават в огъня за дълго време. Променяйки количеството на саждите в пламъка, учените искат да се научат как да им повлияят.

Що се отнася до безопасността на експеримента, експертите казаха, че подобни изследвания не представляват заплаха за живота и здравето на астронавтите на МКС.

Освен това учените смятат, че този експеримент е необходим и за осигуряване на безопасността на астронавтите по време на бъдещи дълги космически полети.

Превод: БЛИЦ