Русия е намалила интензивността на използването на управляеми авиационни бомби (КАБ) по цялата фронтова линия, съобщи експертът по авиация Валерий Романенко в ефира на „Radio NV“.

Основни причини за спада в употребата на КАБ

Според експерта, една от ключовите причини за промяната е изместването на руската авиация по-далеч от линията на фронта.

„Руските самолети се оттеглиха на около 700 км от фронта. Това прекъсна „конвейерния“ процес на удари, при който бомбите се хвърляха няколко пъти на ден, след което самолетите се презареждаха и отново излитаха“, обясни Романенко.

Освен това предстоящото пристигане на западни изтребители F-16 също е фактор, който кара руската армия да планира ударите си по-внимателно. Всяка руска въздушна операция сега трябва да бъде подкрепена от изтребител, за да се намали рискът от загуба на самолети.

Локализиране на ударите с КАБ

Въпреки общото намаляване на честотата на употреба на КАБ, Русия продължава интензивно да използва тези бомби в ключови зони на фронта.

„Употребата на КАБ-ове от Русия е районно диференцирана – там, където има активни бойни действия, интензивността на ударите остава висока“, уточни Романенко.

Украински удари по руски боеприпаси

През януари украинските сили нанесоха удар по руски склад с боеприпаси, в който се съхраняваха КАБ, ФАБ и крилати ракети.

В същото време генерал-лейтенант Игор Романенко коментира, че украинските F-16 няма да бъдат ефективни срещу руските носители на КАБ, тъй като предадените от Запада изтребители са остарели модели.

Намаляването на използването на КАБ от Русия се дължи на отдалечаването на авиацията от фронтовата линия и нарастващия риск от удари от западни изтребители. Въпреки това, тези бомби продължават да се използват активно в критични бойни зони, а борбата срещу тях остава предизвикателство за украинската армия.

Превод и редакция: БЛИЦ