От следващата година Германия ще намали обема на военната помощ за Украйна наполовина, а от 2027 г. – десетократно. Това съобщава вестник Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).

Отбелязва се, че германското правителство е въвело строги мерки за икономии в бюджета. Онези военни средства, които вече са одобрени, ще бъдат доставени на Украйна, но допълнителни заявки от Министерството на отбраната няма да бъдат одобрени. Твърди се, че това е искане директно от канцлера Олаф Шолц.

Така за текущата година Германия ще похарчи 7,48 или 8 милиарда евро за помощ на Украйна (в зависимост от начина на изчисление). Максималният планиран лимит на разходите за 2025 г. е 4 млрд. Само 3 милиарда са планирани за 2026 г. и по половин милиард за 2027 и 2028 г.

Източник от федералното правителство каза, че Берлин е стигнал до точката, в която Германия вече не може да дава никакви обещания на Украйна: „Краят на събитието. Гърнето е празно".

От Министерството на финансите обаче твърдят, че ситуацията съвсем не е такава, каквато изглежда. В писмото на министъра на финансите Линднер от 5 август до FAZ се казва, че няма да има внезапно намаляване на действителната помощ за Украйна.

Просто в бъдеще парите за украинските оръжия ще идват не от германския федерален бюджет, а от замразените активи на Руската централна банка. Съюзниците на Украйна замразиха около 300 милиарда долара руски активи и наскоро решиха да използват приходите от тези активи, за да финансират заем от 50 милиарда долара за Киев.

Сега Линднер очаква, че с тези пари Украйна ще „покрие значителна част от военните си нужди“.

FAZ обаче отбелязва, че решението на страните от Г-7 да използват руски активи всъщност все още е далеч от прилагането на практика и е правно спорно. Международните преговори продължават и никой от германските политици, с които разговаряли журналистите на FAZ, не знае колко време ще отнеме тези пари да отидат за оръжие за Украйна.

Журналистите отбелязват, че кабинетът на Шолц е пълен с „голям оптимизъм“ по отношение на новата схема за финансиране на военните нужди на Украйна, но в специализираните ведомства на правителството и парламента, напротив, има също толкова скептицизъм.


„В момента е повече от съмнително дали руските пари могат да бъдат използвани в бъдеще. Но фактът, че замразяването на плащанията [от германския бюджет] ще влезе в сила, е сигурен. Последиците от него вече се усещат“, пише вестникът.

Един източник казва, че поради промяна в подхода за финансиране на нуждите на Украйна, доставката на съществуващата система за противовъздушна отбрана IRIS-T наскоро не успя да бъде финансирана.

Производителят Diehl Defense предложи доставка веднага след руския удар по детската болница в Охматдит, тъй като друг купувач беше готов да се откаже от тази система за противовъздушна отбрана в полза на Украйна.

Германското правителство обаче не отпусна пари за тази доставка - противно на желанието на министъра на отбраната Борис Писториус.

Според FAZ липсата на финансиране вече се отразява на ситуацията в зоната на военни действия. Някои германски оръдия на фронта имат толкова малко резервни части и боеприпаси, че могат да изстрелят само три или четири снаряда на ден.

Отделни екземпляри от гаубици и танкове Leopard 1A5 бяха многократно „канибализирани“, тоест използвани като донори на резервни части, поради липсата на нови доставки на резервни части от Германия.

Управляващата коалиция и германската опозиция критикуват това спиране на финансирането на Украйна. Инго Гьодехенс от парламентарната група на ХДС казва, че Шолц и неговите заместници са "устроили безпрецедентен спектакъл на лицемерие".

От една страна, канцлерът многократно обещава да „подкрепи Украйна с оръжие, ако е необходимо“. От друга страна, той сега иска да бъде "канцлер на мира".

Депутатът Шварц от коалиционната Германска социалдемократическа партия се страхува от тежките външнополитически последици от това решение. Продължаващото с месеци забавяне на американската помощ миналата зима и пролет вече нанесе сериозни щети на Украйна.

„Ако Германия, като втория по големина донор, сега направи пауза, ще бъде трудно за Украйна“, казва той.

Ако Украйна загуби войната, тогава, според украински оценки, до 15 милиона украинци ще станат бежанци. "Колко ще дойдат в Германия? В крайна сметка ще се случи това, към което Путин се стреми от години: Германия и Европа ще бъдат дестабилизирани", казва Шварц.

Превод и редакция: БЛИЦ