Месеците на безмилостни руски артилерийски удари са опустошили стратегическия източноукраински град Часов Яр, показват нови кадри от дрон, получени от Асошиейтед прес.

От кадрите се вижда, че почти не са останали непокътнати сгради, а също така се редят овъглени домове и обществени сгради в населеното място, някога населявано от 12 хил. души, а сега останало безлюдно.


Кадрите показват Часов Яр открояващ се като апокалиптична сцена насред зелени полета и гори. Масовите разрушения напомнят за градовете Бахмут и Авдеевка, които Украйна предаде след месеци бомбардировки и огромни загуби и за двете страни.
 
Никъде не се виждат войници или цивилни на кадрите, заснети в понеделник и ексклузивно получени от АП, с изключение на самотен мъж, който върви по средата на улица сред разрушението.

Превземането на стратегически важния Часов Яр ще даде на Русия контрол над хълм, откъдето силите ѝ ще могат да атакуват други населени места, които представляват гръбнака на украинската отбрана в източно направление.

 

Това би подготвило почвата за потенциално по-широко руско настъпление, която според украински длъжностни лица може да започне още този месец, посочва АП.

Русия предприема серия щурмове с участието на пехотинци и бронирани машини срещу числено превъзхожданите украински войници, които отчаяно се нуждаят от боеприпаси.

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг призна в понеделник, че забавената доставка на военна помощ от съюзническите страни за Украйна е оставила страната сама срещу по-големите и по-добре оборудвани сили на Кремъл.


Украйна и нейните западни партньори се надпреварват да разположат критична нова военна помощ, която може да помогне да се спре бавното и скъпоструващо, но стабилно руско настъпление в източните райони, както и да се осуетят атаките с дронове и ракети.

Украинските сили имат спешна нужда от боеприпаси.

Олех Ширяев, командир на 225-ия отделен щурмови батальон на Украйна, който се сражава край Часов Яр, се надява скоро армията да получи артилерийски снаряди, които ще помогнат на подразделението му да задържи позициите си.

„Бях свидетел на събитията преди година, когато „Вагнер“ напредваше. Получихме касетъчни боеприпаси, които значително промениха ситуацията и успяхме успешно да контраатакуваме“, казва Олех Ширяев.

Касетъчните боеприпаси са забранени от много държави, но са използвани и от двете страни във войната в Украйна. Киев се закле да ги използва само за разпръскване на концентрации на вражески войници, припомня Ройтерс.

Повече обучени войници и оръжия с голям обсег на действие също биха помогнали на Украйна да защитава територията си по-ефективно, смята командирът на 225-ия щурмови батальон.

Според Ширяев подразделението му е било подложено на почти постоянна атака от руски безпилотни самолети. Те можели да летят както през нощта, така и през деня, тъй като били оборудвани с термовизионни камери, с които дистанционните пилоти можели да идентифицират целите.

Руските бойци достигали до мястото на съприкосновение, използвайки превозни средства, включително четириколки, и въпреки че понасяли тежки загуби, успели да окажат силен натиск върху украинските войски.

„Те понасят големи загуби, нашите войски убиват много от тях. Но трябва да подчертая, че врагът разполага с много безпилотни летателни апарати, които значително влияят на ситуацията тук“, допълва Ширяев.

След нахлуването на Русия в началото на 2022 г. загубите са големи и от двете страни, но с много по-голяма армия и повече оръжия и боеприпаси Русия има предимство в източната част на Украйна, където се водят най-ожесточените сражения.

Ширяев остава уверен, че руските сили няма да влязат в Часив Яр до 9 май, когато Русия празнува Деня на победата във Втората световна война. Някои украински официални лица заявиха, че Москва може да иска да превземе града навреме за тази дата.

По думите на командира напоследък войските му са получили повече бронирани превозни средства и безпилотни самолети, което е улеснило логистиката, включително способността на батальона да евакуира ранени войници.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!