Украинските въоръжени сили навлязоха в района на Курск на Руската федерация. Украинците постигнаха значителни териториални успехи в близост до редица населени места.

Според Института за изучаване на войната (ISW), геолокационни кадри от 13 август показват, че украинските сили действат в източната част на Журавли, Курска област, и напредват.

Геолокационни кадри от 14 август украинските медии стигнаха до Суджа. Това предполага, че Украйна контролира поне част от града и вероятно околностите му.

Друг кадър от 14 август показва, че украинските въоръжени сили действат северозападно от Уланки. Това предполага, че украинските въоръжени сили наскоро са настъпили в района. 

Освен това украинците наскоро имаха малък успех в западната част на Камишни, уточнява UNIAN.

На 14 август световни източници заявиха, че украинските въоръжени сили са започнали да действат в района на Гири и Белица.

ISW вярва, че украинските операции в района на Курск създават осезаемо въздействие върху отбраната, логистиката и сигурността в Русия. 

Сателитни изображения на Maxar от 12 август показват наскоро изкопана поредица от полеви укрепления, включително окопи и противотанкови ровове, югозападно от Lgov по магистрала E38 Lgov-Rylsk-Glukhov. Изображенията също така показват скорошната поява на полеви укрепления близо до магистрала 38K-024 южно от Lgov.

Тези нови укрепления са разположени на приблизително 17 километра северно от най-отдалеченото обявено украинско настъпление в района на Курск, което показва, че руските сили са загрижени за възможно продължително и бързо механизирано украинско настъпление на север в района на Курск.

Руснаците са особено загрижени за главните магистрали и вероятно се опитват да вземат предпазни мерки, за да защитят критичните наземни комуникационни линии, за да осуетят украинските маневри, особено по маршрути E38 и 38K.

Вече няма червени линии: генерал Ходжис говори за операцията на въоръжените сили на Украйна в района на Курск

„Операцията на украинските въоръжени сили в района на Курск показа, че руски „червени линии“ не съществуват“ – това мнение изрази генерал-лейтенант Бен Ходжис, бивш командващ сухопътните сили на САЩ в Европа.

Генерал-лейтенант Бен Ходжис

„Това опровергава опасенията, че Путин ще се ядоса и ще използва ядрени оръжия. Най-лошото, което направи, беше да изстреля ракети по друг супермаркет в Украйна“, подчерта той, цитиран от UNIAN.

На въпроса дали казва, че няма повече червени линии, Ходжис отговори: „Със сигурност се надявам, че не“.

Украинците ни дадоха урок - дори в условията на тотално разпространение на безпилотни самолети е възможно да се подготвят операции от такъв мащаб, разбира се, главнокомандващият (на руските въоръжени сили) Герасимов и руският Генерален щаб пренебрегнаха разузнавателни сигнали, че Украйна ще атакува“, продължи той.

В същото време генерал-лейтенантът подчерта, че Украйна не е заинтересована от завземане на руска територия. Въпреки това, каза той, тази операция ще принуди Русия да преосмисли действията си. Той отбеляза, че по този начин Украйна се защитава от руски атаки.

Това е класическа работеща военна доктрина в действие – изберете подходящия момент, разсейте врага, облекчете натиска върху останалите си войски“, каза Бен Ходжис.

Руската федерация поема инициативата: как битките в района на Курск се отразиха на въпроса за обмен на военнопленници

Ситуацията в Курска област на Руската федерация, където украинските сили настъпват, принуди руската страна да поеме инициативата по въпроса за размяната на военнопленници. Това заяви комисарят на Върховната рада по правата на човека Дмитрий Лубинец.

Дмитрий Лубинец

„Що се отнася до ситуацията с руските военнопленници, не мога да разкрия подробности, но всички са виждали тези видеозаписи, когато руските войници се предават, на базата на Женевската конвенция… осигуряват си правата. Руските военнопленници никой не ги подлага на мъчения, никой не стреля, за разлика от руските въоръжени сили”, подчерта Любинец, цитиран от UNIAN.

Той добави, че руските военнопленници, които се нуждаят от медицинска помощ, се отвеждат на специални места, където тя се предоставя. След това те се транспортират до военни лагери, които Украйна е създала в изпълнение на Женевската конвенция.

Омбудсманът отбеляза, че „е имало инициативен разговор от страна на руския колега“ относно размяната на затворници.

„Наистина се надявам, че въпреки публичните изявления на руските власти, че руснаците са решили да преустановят някои обмени, в момента обменяме информация и на МКЧК, и на ООН, че правата на руските военнопленници са защитени. 

Ние следим тази ситуация и по всяко време Украйна е готова да продължи обменните процеси на базата на Женевската конвенция“, подчерта Лубинец.

Той очаква, че ситуацията в района на Курск все пак може да промени позицията на Руската федерация, която постоянно намира нови аргументи да не провежда размяна на военнопленници.

„Виждам, че тази ситуация най-малкото е принудила руската страна да поеме инициативата, все още не знаем, но украинската страна винаги е готова да извършва обменни процеси“, подчерта омбудсманът.

В същото време, в отговор на уточняващ въпрос дали сред затворниците в Курска област има „кадировци“ от частта „Ахмат“, той отговори, че не е участвал в „отчитането на кои военни части руските военнопленници са отведени в украински плен от.”

„Но ще кажа следното: тази ситуация ми позволява да говоря по-позитивно – сдържано, но по-позитивно – сега за размяната на военнопленници“, каза той.

Превод и редакция: БЛИЦ

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!