Едно от най-неочакваните развития на пълномащабното нахлуване е колко много големи и скъпи руски кораби са унищожени от Украйна - страна, която технически няма военноморски флот, пише The Kyiv Independent.

Според ръководителя на Съвета за национална сигурност и отбрана Олексий Данилов към декември 2023 г. са унищожени около 20% от руския черноморски флот, пише "Фокус".

Говорителят на украинските военноморски сили Дмитрий Плетенук заяви на 17 ноември, че от началото на войната през февруари 2022 г. украинските сили са унищожили 15 руски военни кораба в Черно море и са повредили 12 други. На 26 декември Украйна отбеляза последното си поразяване - десантния кораб "Новочеркаск".

Освен че впрегнаха съветския си арсенал, защитниците използваха разработените в страната крилати ракети "Нептун" и най-модерните морски дронове, както и ракетите с голям обсег, доставени от съюзниците. Тъй като "модерните му играчки" започнаха да намаляват, руският флот удвои защитата си, като отдалечи корабите си от украинските брегове.

Това позволи на Киев да продължи да изнася селскостопанските си продукти дори след като през юли Русия се оттегли от споразумението за прекратяване на атаките срещу украинския износ. Експертите нарекоха това едно от основните постижения на украинските атаки срещу руския флот.

Всъщност морският износ на Украйна на селскостопански и промишлени стоки вече се е върнал на довоенното си ниво, заявява пред  Kyiv Independent Володимир Заблоцкий, морски експерт от изследователския център Defense Express.

По време на пълномащабното нахлуване Черноморският флот има три основни задачи: десант, блокиране на търговията и атакуване на Украйна с ракети. Сега той може да се справя само с третата, а дори и тя е станала по-трудна, според Дмитрий Горенбург, старши научен сътрудник в базирания в САЩ Център за военноморски анализи (CNA).

Откакто Русия премести военните си кораби по-на изток, противовъздушната отбрана на Украйна вече има повече пространство за прехващане на изстреляни от морето ракети, насочени към нейните градове и инфраструктура, споделя той пред Kyiv Independent.

Като намали числеността на Черноморския флот, Украйна показа, че не е толкова непобедима, колкото се опитваше да твърди Москва, деморализирайки противника и разкривайки неговата слабост. Ето хронологичен списък на най-важните кораби, извадени от строя досега.

"Саратов"

Десантният кораб "Саратов" е един от първите наистина големи кораби, които Русия губи по време на инвазията. Съобщава се, че украинските сили са го потопили със съветска балистична ракета "Точка-У" на 24 март 2022 г., докато корабът е акостирал в окупирания Бердянск в Запорожка област. Русия е използвала пристанището, за да снабдява войските си в Мариупол.

Русия щеше да има нужда от кораби като "Саратов", за да осъществи планираната си десантна атака в Одеса, за да отреже напълно Украйна от морето. В крайна сметка Москва беше принудена да се откаже от този план.

Според украинските военни атаката е повредила и два други десантни кораба, акостирали наблизо - "Новочеркаск", който украинците довършват по-късно, и "Цезар Куников".

Поръчан през 60-те години на миналия век, "Саратов" е използван за подкрепа на операциите на Русия в Сирия и Грузия, както и за незаконното анексиране на Крим през 2014 г. Корабът може да превозва до 400 военнослужещи, както и 20 основни бойни танка или 45 бронирани машини.

"Москва"

Ракетният крайцер "Москва" е флагманът на Черноморския флот на Русия и горд символ на руската военноморска мощ в региона, докато не е потопен на 14 април 2022 г.

Украйна заяви, че е ударила крайцера с две ракети "Нептун", което е довело до пълната загуба на военната машина на стойност 750 млн. долара и до неизвестен брой жертви от 500-членния му екипаж. Русия се опита да прикрие съдбата им и да омаловажи значението на кораба.

Това няма да е толкова лесно. "Москва" е първият руски флагмански кораб, който е потопен след Руско-японската война от 1904-1905 г. насам. Той изиграва ключова роля в морската атака на Русия срещу Украйна в началото на инвазията през 2022 г. Той помогна за осигуряването на въздушно прикритие за други руски кораби в Черно море и за превземането на Змийския остров.

Известно е, че това е същият кораб, който заповядва на украинските морски пехотинци на острова да се предадат, само за да получи своя вече емблематичен отговор: "Руски боен кораб, иди си е*ай".

Историческото унищожаване на "Москва" е първата важна стъпка в премахването на руската блокада на Черно море, която проправя пътя на бъдещите украински успехи.

"Москва" е най-полезен като един вид мобилна система за противовъздушна отбрана. "Като го елиминира, Украйна направи много по-трудно за руската страна да се опитва да разбие идващите ракети и заплахите срещу други кораби", смятат експерти.

"Оленегорский Горняк"

С дължина от 113 метра и водоизместимост от 3600 тона десантният кораб "Оленегорский Горняк" от клас "Ропуча" става вторият по големина руски кораб, който е разбит или унищожен след "Москва".

Пренасочен към Черно море през 2022 г., той често прехвърля военния и гражданския трафик между Русия и окупирания Крим, докато Керченският мост (Кримският мост) е нарушен поради украинските атаки, според Министерството на отбраната на Великобритания.

След като нападенията срещу Крим зачестиха, Русия премести "Оленегорский Горняк" в Новоросийск в Краснодарския край. Това не спаси кораба от украински морски дрон, който трябваше да измине поне 600 км, за да достави 450-килограмовия си товар. Нападението допълнително влоши възможностите на Русия за транспортиране на военно оборудване и провеждане на амфибийни операции.

Иновативните морски дронове, разработени от Службата за сигурност на Украйна (СБУ), "ловуват" на Черноморския флот от октомври 2022 г. насам. Атаката в Новоросийск показа, че руските кораби не са в безопасност дори далеч от украинските брегове.

В края на януари Русия премести "Оленегорский Горняк" обратно в Севастопол, вероятно за ремонт, според Плетенчук. Въпреки това е малко вероятно корабът да влезе в експлоатация в близко бъдеще поради невъзможността на Русия да намери необходимите компоненти и електроника за плавателния съд, построен през 70-те години на миналия век в Полша.

"Минск" и "Ростов на Дон"

Нападението от 13 септември, което извади от строя десантния кораб "Минск" от клас "Ропуча" и извади от строя подводницата "Ростов на Дон" от клас "Кило", е и първият успешен ракетен удар на Украйна по Севастопол в окупирания Крим.

Ракетите са насочени към корабостроителницата в Септември, където двата кораба са били в сух док за ремонт или поддръжка. По-късно се съобщава, че ракетите с далечен обсег Storm Shadows са били използвани за нанасяне на удари по щаба на Черноморския флот в Севастопол и други руски военни цели в Крим.

Повече от месец след нападението на 13 септември сателитни снимки показаха, че "Минск" е разглобен, като Украйна заяви, че ударът го е повредил непоправимо. "Ростов на Дон", една от четирите ракетни подводници на руския флот, е претърпяла "катастрофални щети" според британското министерство на отбраната, което пише, че всякакви усилия за връщането ѝ в експлоатация вероятно ще отнемат години и стотици милиони долари.

Нападението срещу "Севморзавод" е причинило и 62 руски жертви, както съобщават украинските сили за специални операции, и е повредило инфраструктурата на съоръжението, което вероятно ще го извади от строя за месеци.

"Асколд"

Ракетната корвета "Асколд", построена с усъвършенствана стелт технология, е унищожена още преди да влезе в експлоатация. Украинската атака срещу корабостроителницата в Керч вероятно е направила кораба неподлежащ на ремонт.

Съобщава се, че най-малко три ракети Storm Shadow/SCALP са ударили корабостроителницата, разположена на малко повече от шест километра южно от Керченския мост на 4 ноември 2023 г., което прави атаката "най-отдалечената на изток в Крим от повечето предишни удари с голям обсег, за които Украйна е потвърдила", според Министерството на отбраната на Обединеното кралство.

"Асколд" можеше да носи до осем крилати ракети "Калибър" или свръхзвукови противокорабни ракети "Оникс". Унищожаването му означава една платформа по-малко за Русия да атакува украински градове, инфраструктура и товарни кораби.

"Новочеркаск"

"Новочеркаск" от съветската епоха е проектиран за десантни десанти, но Русия в крайна сметка се отказа да десантира войски в Южна Украйна, вместо това да го използва за транспортиране на войски и военно оборудване до окупираната част на Запорожка област, според говорителя на военновъздушните сили на Украйна Юрий Игнат.

Украйна пусна крилата ракета върху кораба, докато беше във Феодосия в окупирания от Русия Крим на 26 декември. Според украински военни, мощна вторична експлозия предполага, че "Новочеркаск" е носил експлозиви и тяхната детонация го е направила неработещ.

Русия се опита да омаловажи щетите и жертвите, като висшият представител на Москва в Крим твърди, че един човек е бил убит при атаката, а други четирима са били ранени.

Според предполагаем имейл от пресслужбата на руския Черноморски флот, прихванат от украинската хакерска група Cyber ​​Resistance на 29 декември, атаката може да е убила 74 руски военнослужещи и да е ранила други 27.

Това е четвъртият десантен кораб, изведен от Украйна от началото на пълномащабното нахлуване, което допълнително влошава военната логистика на Москва.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук