Коя е по-добра? ISW сравни украинската ПВО и Iron Dome на Израел
Голямата територия, дългите граници и широката фронтова линия усложняват ситуацията за Украйна
Повече от две години Украйна отблъсква множество въздушни атаки на руските окупатори. Наскоро Израел претърпя масивна атака от ирански дронове и ракети. Анализаторите от Института за изучаване на войната (ISW) сравниха възможностите за противовъздушна отбрана и способността за отблъскване на вражески атаки на тези две страни, пише УНИАН.
„Успехът на Израел в защитата срещу мащабния удар на Иран с дронове и ракети на 13 април подчерта уязвимостта, която географското местоположение на Украйна и продължаващия разпад на украинския чадър за ПВО представляват за украинските усилия за защита срещу редовните руски ракетни и безпилотни удари,“ отбелязват експертите в доклада си.
Както беше посочено, към Израел са били изстреляни около 170 дрона Shahed-136/131, 30 крилати ракети и 120 балистични ракети.
В същото време руските окупатори експериментират с удари с крилати и балистични ракети, както и удари с дронове с различни размери и комбинации. Противникът редовно нанася големи комбинирани удари по цели в Украйна.
Големият комбиниран ударен пакет на Иран беше значително по-малко успешен от последните руски удари в Украйна, каза ISW, като израелската противовъздушна отбрана прихвана почти всички от около 320-те въздушни цели, с изключение на няколко балистични ракети.
В същото време БПЛА и ракетите трябваше да прекосят повече от 1000 километра въздушно пространство в Ирак, Сирия и Йордания, преди да достигнат Израел.
Това даде на страната и нейните съюзници няколко часа за откриване, проследяване и прихващане на цели, докато все още се приближават.
„Руските сили изстрелват безпилотни летателни апарати и ракети от цяла окупирана Украйна и в непосредствена близост до Украйна от руска територия, давайки на украинската противовъздушна отбрана само част от времето, което Израел и неговите съюзници използваха за успешно отразяване на масираната иранска атака с ракети и дронове,“ отбелязват анализаторите.
Освен това Израел има мощна система за противовъздушна отбрана, която е отговорна за реагирането на потенциалните атаки през късите граници със своите съседи, Ивицата Газа и Западния бряг, докато способностите на Украйна са много компрометирани от много по-широката фронтова линия и границите с Беларус и Русия.
Освен това Украйна няма възможност да прихваща със самолети и ракети въздух-въздух, както направиха Израел и неговите съюзници в нощта на 13 април.
По-големият размер на Украйна в сравнение с Израел също усложнява ситуацията. Затова е голямо предизвикателство да се изгради същата плътност на противовъздушната отбрана, каквато има Израел, особено предвид продължаващите забавяния на помощта за сигурност на САЩ.
„Изчерпването на средствата за противовъздушна отбрана, предоставени от САЩ поради забавяне на възстановяването на американската военна помощ за Украйна, съчетано с подобренията в тактиката на руските удари, доведе до повишаване ефективността на руската ударна кампания в Украйна.
Поради това Украйна се нуждае от значителни запаси от западни системи за противовъздушна отбрана и изтребители, способни да прихващат дронове и ракети, „за да се създаде комбиниран чадър за противовъздушна отбрана, който поне малко да доближава ефективността на този, който Израел и неговите съюзници успешно разгърнаха на 13 април“, добавят експертите.
Те казват, че руските атаки срещу Украйна показват, че дори ограничен брой успешни удари с балистични или крилати ракети могат да причинят значителни и вероятно дълготрайни щети на енергийната и друга инфраструктура.
Това подчертава необходимостта от ефективна и добре поддържана система за противовъздушна отбрана, способна да поддържа високо ниво на прихващане.
„Израел, Съединените щати и техните съюзници и партньори трябва да признаят риска, че дори малък брой ракети, проникващи през отбранителните чадъри, могат да причинят нелинейни щети на съвременното общество, ако ударят правилните цели“, заключава ISW.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
6 Коментара: