Украйна активно сигнализира на партньорите си, че е готова да направи значителни отстъпки, за да сключи мир с Русия, ако бъде незабавно приета в НАТО. В самия алианс, където подобни решения се вземат с консенсус, има поне три държави, които се противопоставят на членството на Киев, пише Le Monde.

Членството на Украйна в НАТО "е вариант, който предизвиква безпокойство у много съюзници“, заявява неназован дипломат пред изданието, като се позовава на възраженията на САЩ, Германия и Унгария.

Докато някои страни, като Франция и Обединеното кралство, настояват Киев да бъде поканен в пакта, президентът на САЩ Джо Байдън отказва да даде разрешение за това, а неговият наследник никога не е подкрепял идеята, отбелязва вестникът.

Отлагане на членството 

Напротив, в плана си за прекратяване на руско-украинския конфликт Кийт Келог, който скоро ще стане специален пратеник на новоизбрания американски президент Доналд Тръмп за Украйна, вместо това е предложил "отлагане на членството на Украйна в НАТО за дълъг период от време“ в замяна на мирно споразумение с Москва, отбелязват от Le Monde.

Затова е малко вероятно прекратяването на огъня да бъде придружено от присъединяване на украинската държава към Северноатлантическият алианс, посочват журналистите.

Алтернативно НАТО

От друга страна, в момента европейците активно обсъждат възможността за създаване на друга структура, базирана на Европейския съюз, или просто на коалиция от европейски държави, която да гарантира сигурността на Украйна след войната.

"Можем да си представим операция, ръководена от Европа, в която да участват 10 или 15 държави. Единственото изискване би било, при отсъствието на САЩ, европейското разгръщане да бъде достатъчно мащабно, надеждно и разбира се, да бъде възприето сериозно от Русия. Присъствието на Франция и Великобритания, двете ядрени сили, би имало смисъл“, допълва бившият заместник-генерален секретар на НАТО Камий Гранд.