Европейският съюз реши да задържи пет милиарда евро приходи от замразени руски активи, съобщава Politico, позовавайки на съответните документи.

Украйна настоява да получи още 5 млрд. евро от приходите от замразените руски активи, които ЕС реши да откаже на опустошената от войната страна.

Печалбата от 5 млрд. евро от тези две години "се равнява на една година от програмата на МВФ, така че това са много пари", каза Елена Халушка от Международния център за украинска победа, прокиевска лобистка група.

Тъй като Украйна отчаяно се нуждае от пари за боеприпаси, този месец Европейската комисия най-накрая предложи 90 % от приходите от замразените руски активи, държани в Европа, да бъдат използвани за закупуване на оръжия за Киев. Според изпълнителния орган на ЕС това е на стойност между 2,5 и 3 млрд. евро годишно.

Но блокът се ограничава до приходите, натрупани след 15 февруари 2024 г. - датата, на която първата част от законодателството беше одобрена от столиците на ЕС. Печалбите, генерирани преди това, ще останат в Euroclear, базирания в Брюксел депозитар на ценни книжа.

Според Комисията задържаните от Euroclear 5 млрд. евро са буфер, позволяващ плащане за текущи и потенциални съдебни дела в Русия и другаде.

"Приходите за 2022-23 г., свързани с обездвижените руски активи, са отделени от обичайните приходи", заяви Euroclear в писмен отговор до POLITICO. "Ние не разпределяме тези печалби на акционерите и ги задържаме до предоставянето на допълнителни насоки".

Средствата са предназначени за "разходите, рисковете и загубите, понесени от централните депозитари на ценни книжа поради войната в Украйна", според предложението на ЕС, видяно от POLITICO, но все още непубликувано.

Според белгийски служител, запознат с процедурата, който говори при условие на анонимност поради деликатността на въпроса, от февруари насам руски юридически лица са подали 94 иска в Русия, с които искат да се разплатят с Euroclear, която работи по белгийското право, след като техните инвестиции и печалби в Европа са били замразени.

Украйна не вярва на този аргумент, като министърът на правосъдието Денис Малиуска го нарече "грешка" по време на дискусия в Брюксел миналата седмица.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук