Докато инструкторите издават команди, десетки ученици, участващи в пилотна програма на чешката армия, насочена към увеличаване на броя на служителите, пълзят през горски шубраци, носейки бойни пушки и учат правилни позиции за стрелба. Това съобщава Reuters.

Подобно на повечето бивши съветски сателитни държави, които сега са в НАТО, Чешката република не изпълнява целите за набиране на персонал от години и се бори да поддържа нивото на войските. Това остави армейските части недокомплектовани и неспособни да достигнат бойна готовност, с инвазията на Русия в Украйна, в покрайнините на Източна Европа, ярко напомняне за потенциалната заплаха на Москва за региона.

Около 80 чешки гимназисти избраха да прекарат част от лятото си в изучаване на армейския живот в четириседмичната програма за обучение, която се провежда в затворена военна зона на 94 км (58 мили) западно от столицата Прага.

Но генерал Карел Река, началник на чешките въоръжени сили, нарече настоящата система неустойчива.

Той каза пред Reuters, че програмата, управлявана от 4-та бригада за бързо разгръщане - армейска част, работеща само с 50 процента от капацитета си поради недостиг на войници - дава на учениците ранна представа за живота в армията.

Искаме да възпираме всеки потенциален противник в бъдеще“, каза Река и допълни: „Ако не направим нищо относно липсата на човешки ресурси в армията, това може да означава, че няма да можем да запазим мира си и да възпрем всеки потенциален враг”.

Западноевропейските страни в НАТО са изправени пред подобни предизвикателства. През юли Reuters съобщи, че НАТО ще се нуждае от между 35 и 50 допълнителни бригади, за да реализира напълно новите си планове за защита срещу всяка атака на територията на Алианса от Русия.

Но въпросът засяга по-близо до дома за източноевропейските страни, които прекараха четири десетилетия под съветско господство и отдавна предупреждаваха за заплахата от една по-напориста Русия при президента Владимир Путин.

„Също така смятаме, че вероятността от руска агресия срещу нас не е невъзможна... в рамките на няколко години“, казва бившият заместник-министър на отбраната на Чехия Томаш Копечни и допълни:

„Така че в случай, че Русия атакува, трябва да знаем, че можем да разчитаме на определено количество войници и способности“.

Правителствата се обърнаха към дигитални маркетингови кампании, повишиха бонусите за назначаване и разгледаните варианти включват указ на чешкото министерство на отбраната, влизащ в сила от 1 септември, който намалява медицинските изисквания за кариерни войници, резервисти и новобранци.