Москва заяви, че Руската федерация трябва да се подготви за дълга конфронтация със Съединените щати - Руският заместник външен министър Сергей Рябков твърди, че страната агресор е пълна с решителност.

Според Ройтерс войната, която продължава 2,5 години в Украйна, е провокирала най-сериозната конфронтация между Русия и Запада след Кубинската ракетна криза от 1962 г., която се смята за най-близката до избухването на ядрена война между двете суперсили - СССР и САЩ - по време на така наречената "Студена война".

Отбелязва се, че според изявления на официални представители на Руската федерация конфликтът вече достига опасна фаза.

Украинският президент Володимир Зеленски от месеци призовава съюзниците на Киев да позволят на Украйна да стреля със западни ракети с голям обсег дълбоко в Русия, за да ограничи възможностите на Москва за нанасяне на удари. Рябков, който се фокусира върху контрола на оръжията и отношенията с Вашингтон, каза, че Москва няма илюзии относно отношенията, предвид „двупартийния антируски консенсус“ в Съединените щати“, се казва в публикацията.

По-специално Рябков каза във вторник, че Руската федерация „трябва да се подготви за дългосрочна конфронтация с тази страна“:

„Ние сме готови за това във всеки смисъл. Изпращаме всеки предупредителен сигнал на нашия враг, така че той да не подценява нашата решителност.

Ройтерс отбелязва още, че лидерът на Кремъл Владимир Путин миналата седмица предупреди Запада, че Русия може да използва ядрени оръжия, ако бъде ударена от конвенционални ракети. Той също така каза: Москва ще счита всяка атака срещу нея, подкрепяна от ядрена сила, за „съвместна атака“.

История на Студената война

Студената война е глобална геополитическа, военна, технологична, икономическа и идеологическа конфронтация в глобален мащаб през 1946-1991 г. между два блока от държави с различни социални и икономически системи. От една страна - социалистически, начело със СССР, от друга - капиталистически, начело със САЩ.

Конфликтът завърши с фактическата победа на САЩ и разпадането на СССР. Студената война беше придружена от надпревара в конвенционалните и ядрените оръжия, която на моменти заплашваше да доведе до Трета световна война.

Според изследователите, въпреки че САЩ и СССР официално не са влизали в пряк военен конфликт, тяхната конкуренция за влияние е довела до избухване на локални въоръжени конфликти в различни части на света.

Китайско-съветското разделение, което започна в края на 50-те години и достигна своя връх през 1969 г., значително отслаби позициите на социалистическия блок.

КНР и някои от нейните съюзници се отдръпнаха от безусловната подкрепа за СССР и конфронтацията със Съединените щати, което в резултат повлия на резултата от глобалната конфронтация.

Войната на Русия срещу Украйна

Да припомним, че новият генерален секретар на НАТО Марк Рюте подкрепи да се разреши на Украйна да поразява цели в Руската федерация със западни далекобойни оръжия.

Той обаче отбеляза, че подобни решения трябва да се вземат от съюзниците, които предават тези оръжия. Главният секретар на Алианса обяви това на първата си пресконференция след официалното встъпване в длъжност. В частност Рюте призова да не се забравя, че Украйна води отбранителна война, а не агресивна.

Превод и редакция: БЛИЦ