Протестиращи събориха в сирийската столица Дамаск статуя на бащата на сирийския президент Башар Асад – Хафез Асад, предадоха световните агенции.

Очевидци разказаха, че десетки демонстранти са се събрали на централния площад в Джарамана, квартал в покрайнините на Дамаск и с преобладаващо друзко и християнско население. Те са съборили паметника, който се издигал на площада, носещ името на Хафез Асад, като някои от протестиращите са заснели видеа и са ги постнали в интернет, предаде Франс прес.

От кадрите се вижда как някои хора скандират и лозунги срещу Башар Асад.

Очевидци разказват, че в предградията на Дамаск  - Джарамана, Муадамият аш Шам и Шахная демонстранти, подкрепящи опозицонните сили в Сирия, са потеглили към армейски пропускателни пунктове. Армейските сили са се изтеглили от тях и са предали контрола върху повечето от тях на опозиционните сили, предаде ДПА.

Междувременно сирийското президентство съобщи, че президентът Асад не е напуснал столицата, след като в тази насока се появиха информации, предадоха Ройтерс и Франс прес. Той продължавал да е в Дамаск и да изпълнява президентските си задължения, заяви президентството.

Кордон за сигурност

Сирийският министър на вътрешните работи съобщи, че около Дамаск е обособен много солиден кордон за сигурност, предаде Франс прес. Това съобщение идва в момент, в който бунтовниците казаха, че са започнали да обкръжават Дамаск, а министерството на отбраната опроверга това.

"Има кордон за сигурност и военен кордон около отдалечените покрайнини на Дамаск и селата около него и този кордон е много солиден и никой не може да проникне в тази отбранителна линия, която въоръжените сили са в процес на обособяване", заяви сирийския вътрешен министър Мохамад ал Рахмун по държавната телевизия на Сирия.

Войници бягат в Ирак 

По-рано беше съобщено, че стотици сирийски военни са избягали от боевете в Сирия в съседен Ирак, предадоха световните агенции.

Военните са влезли на иракска територия през пропускателния пункт "Ал Каим", заяви за Франс прес високопоставен иракски източник от службите за сигурност. Сред военните е имало и ранени, които са били приети в близка болница. Втори източник поясни, че става дума за 2000 военнослужещи, сред които имало и офицери.  Те са влезли на иракска територия с разрешението на иракските власти.

Правителството в Багдад, дошло на власт с подкрепата на проирански партии, изрази подкрепата си за сирийската власт, но се безпокои, че покачването на напрежението в Сирия ще има регионален отзвук.

Иракските власти изпратиха бронирана техника по границата за укрепване на сигурността там. Границата между Ирак и Сирия е с дължина над 600 километра. 

Към този момент няколко иракски представители, сред които и премиерът се показаха много предпазливи по въпроса за каквато и да е намеса в сирийския конфликт. А правителствения говорител Басим ал Ауади заяви, че Ирак не иска да се намесва военно в Сирия и призова за териториалната цялост на Сирия.

Защо Ирак

В Ирак има обаче проирански фракции, които вече участваха в сражения в Сирия през последните години на страната на силите на сирийския президент Асад.

В Ирак една от влиятелните проирански групировки е "Бригадите на Хизбула". Сега тя каза, че все още не е решила дали да изпрати свои бойци в Сирия, но призова иракските власти да изпратят в съседката си редовни иракски войски.

Представител на групировката заяви, че за Багдад "червената линия" би била прекрачена, ако "терористичните сили" в Сирия напреднат към източната част на Сирия, по посока на Деир аз Зор и на Рака, за да се доближат до границата с Ирак.

Или пък ако се доближат до района на Дамаск, където се намира шиитското светилище на Саида Зайнеб, която е била внучка на пророка Мохамед. Светилището се намира в град Саида Зайнеб, който е южно предградие на Дамаск.

Както БЛИЦ съобщи, западните медии разпространиха преди дни едно от най-стряскащите пророчества на Ванга, което е свързано именно със Сирия. В него се казва, че падането на Сирия ще доведе след себе си едно от най-опустошителните събития за човечеството. 

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!