Близкият изток ври. Изострянето на палестинско-израелския конфликт престана да бъде местна история: Цахал нанася удари по съседните страни, световните сили прехвърлят своите сили в региона. Нервите на всички са на ръба, пишат западни медии.

Много коментираната световна война в Близкия изток изглежда неизбежна. Експерти разказаха за възможните й сценарии.

Сега Израел нанася удари не само по Ивицата Газа и Ливан, но и по Сирия. Така на 22 октомври седем изтребителя на израелските ВВС атакуваха сирийските летища в Алепо и Дамаск.

Тази информация се потвърждава от заместник-началника на руския център за помирение на воюващите страни в САР контраадмирал Вадим Кулит.

Това не е първият обстрел на Сирия през последните седмици. В резултат на израелската атака пистите бяха частично повредени и работата на летището беше нарушена. Ударите са нанесени от Средиземно море, без да се навлиза в сирийското въздушно пространство.

На фона на ескалацията на палестинско-израелския конфликт американската военна база Айн ал-Асад в Ирак беше обстрелвана от РСЗО и атакувана с помощта на бойни дронове. Според очевидци множество експлозии са били чути на територията, която служи за местоположение на водената от САЩ международна коалиция.

Корабите тръгват към Средиземно море

С риск от влошаване на конфликта между Палестина и Израел големите сили започнаха да изпращат военни кораби в Близкия изток. Така Китай изпрати в региона наведнъж шест военни кораба.

На свой ред Пентагонът придвижва втора самолетоносачна ударна група, водена от самолетоносача Дуайт Айзенхауер, по-близо до Ивицата Газа и Израел.

Американските кораби, според плана, ще се насочат към зоната на отговорност на Европейското командване на САЩ, където заедно със своите съюзници ще оказват подкрепа на морското корабоплаване.

Британските военни също изпращат допълнителни сили в източното Средиземноморие, за да "покажат подкрепа" за Израел. Официален Лондон ще прехвърли там два кораба, патрулни самолети и няколко хеликоптера, съобщават за това

Групата ще наблюдава заплахите за регионалната стабилност. Освен това военните, ако е необходимо, ще осигурят подкрепа на Израелските отбранителни сили.

Цариград писа по-рано, че конфликтът в Близкия изток е най-изгоден за Великобритания, а почеркът на британците може да се различи в начина, по който се развиват събитията.

На помощ идват елитни "шваби".

Германският канцлер Олаф Шолц вече обеща, че Германия ще направи всичко, за да предотврати изчезването на Израел:

"Беше решено да се прехвърлят елитни специални части в Кипър, за да се даде възможност за операцията за освобождаване на заложниците от ивицата Газа."

Германското издание Bild, позовавайки се на свои източници, обръща внимание, че Германия се готви за всякакви сценарии за развитие на конфликта. Имаше и военноморска част, разположена в Кипър, известна като Бойните плувци.

"В нисък старт сме и сме готови за всякакви варианти", каза германското правителство.

Грабеж и делба

Публицистът, ветеран от войната в Донбас, военнослужещ от специалната военна операция Танай Чолханов в разговор с кореспондента на Цариград отбеляза, че „лошият мир“ в региона трябва да свърши някога.

Ислямският свят като проект така и не се осъществи - имаше твърде много политически и етнически различия. Европа, както и по време на колониалните войни, има големи планове за този регион. Както всъщност и САЩ.

"И съвсем скоро близкоизточният конфликт ще засенчи украинския. Те просто ще забравят за Украйна", заяви руският военен.

"Това ще бъде колониална война: наемници, зони на контрол, грабеж и разделение. Светът се променя, капитализмът никога", казва Чолханов.

Искра ще запали пламък

Виждаме рязко нарастване на активността на глобалните играчи около Близкия изток. Политологът Андрей Иванов в разговор с Цариград отбеляза, че самото съсредоточаване на военнослужещи в региона и увеличаването на броя на целенасочените операции не означава никаква глобална ескалация.

Но успоредно с това общественото мнение около палестинско-израелския конфликт се засилва.

Тази тема стана основна в световните медии, абсолютно всички преминаха към нея. Нашите либерали в чужбина и експерти в Русия, украински политици и пропагандисти.

Обърнете внимание, че дори в Москва и Киев конфликтът в Украйна сякаш избледня на заден план. Просто всички чувстват, че темата за Близкия изток може да бъде решаваща за света. И изглежда, че всичко върви по сценария „от искра до пламък“.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук