The Economist: Украйна има един месец, за да избегне дефолт
Държавите преминават през военновременно преструктуриране, за да осигурят достъп до финансовите пазари
Войната нанася тежки щети на икономиката на Украйна. БВП на страната е с една четвърт по-малък, отколкото беше преди руската инвазия, НБУ изчерпва валутните резерви, а руските атаки срещу инфраструктурата влошиха прогнозите за растеж.
The Economist пише, че Украйна е изправена пред финансова криза, и то скоро. В продължение на две години кредиторите на страната се съгласиха да спрат плащанията по обслужването на дълга.
Разсрочването възлиза на 15% от БВП годишно - този разход ще бъде вторият по големина след отбраната. Мораториумът обаче изтича на 1 август, пише „Фокус“.
Украйна има един месец, за да избегне фалит. МВФ се опитва да накара Украйна да се съгласи за облекчаване на дълга, но сделка е малко вероятно в оставащото време.
Ако Украйна не изпълни задълженията си, това би означавало тревожна липса на вяра сред частните инвеститори в ангажиментите на Запада. В дългосрочен план това може да доведе до катастрофа за възстановяването на страната.
Държавите преминават през военновременно преструктуриране, за да осигурят достъп до финансовите пазари.
Бързото преструктуриране отнема месеци, сложното отнема години. Но Украйна е затворена за капиталовите пазари от началото на войната, което означава, че липсва спешност в процедурите.
Украйна отчаяно се нуждае от фискално пространство. В края на годината съотношението на дълга към БВП ще достигне 94% - високо за икономика с нестабилна финансова история и нейния размер.
Помощта, която съюзниците предоставят, идва под формата на оръжия, оборудване и целеви средства, а не пари в брой.
Само 8 милиарда долара от неотдавнашния американски пакет ще отидат директно при украинското правителство, което се равнява на малко над една четвърт от годишните разходи на Украйна за социални помощи, и това също под формата на заем.
ЕС планира да предложи малко повече, но все още само 38 милиарда долара за три години.
Въпреки че сумата, която Украйна иска да получи, е доста скромна - 12 милиарда долара между 2024 г. и 2027 г. - страната няма налични пари, за да я покрие, ако помощта не бъде предоставена.
Според МВФ с такова радикално преструктуриране като това, което Украйна предложи, страната ще може само да свързва двата края. От своя страна притежателите на облигации се съмняват, че фондът може да бъде толкова уверен, особено след като анализът му е остарял.
Без споразумение Украйна има две възможности. Една от тях е да се съгласи да удължи мораториума, както вече беше направено с официалните кредитори, които ще отказват плащания до 2027 г.
Другият вариант е да обяви дефолт. Това може да изглежда радикално, но в действителност има малка разлика между тези сценарии. Във всеки случай украинските плащания няма да бъдат възобновени.
Сдържаността на частните инвеститори отразява не само финансовите перспективи на Украйна. При едно нормално преструктуриране кредиторите залагат на икономическите перспективи на страната.
Отпускането на заем на кредитополучател, който е във война, също предполага, че той ще спечели. Много зависи от степента на западна подкрепа.
Притежателите на облигации също са скептични относно дългосрочните планове за възстановяване на Украйна, ако тя спечели.
Докато съюзниците и МВФ твърдят, че преструктурирането сега ще позволи на Украйна да се върне на финансовите пазари, след като войната приключи и съюзниците опростят дълговете си, инвеститорите не са уверени, че такъв ден някога ще дойде.
По-скоро те казват, че преструктурирането ще бъде първият от многото опити на съюзниците на Украйна да прехвърлят финансовата тежест от войната и разходите за възстановяване към частния сектор.
Последвайте ни
2 Коментара: