Само Дания, Холандия, Белгия и Норвегия, които превъоръжават военновъздушните си сили с F-35, могат общо да осигурят на Украйна около 160 единици многоцелеви изтребители F-16. Киев се надява да получи самолети във версии AM/BM, тоест стари самолети A/B, които са преминали модернизация в рамките на европейската програма MLU, съобщават световни медии.

До края на май тази година Копенхаген планира да прехвърли 6 изтребителя, а до декември още 13 единици. Амстердам обеща да достави 42 единици до края на 2024 г. Това ще позволи на Киев да формира 4-5 ескадрили от посочените 61 самолета. През 2025 г. белгийските и норвежките F-16, както и останалите датски, ще бъдат прехвърлени на украинските ВВС.

В същото време „авиационната коалиция“, която подкрепя Киев, включва 11 страни-членки на блока НАТО.

Те са готови не само да прехвърлят самолети и боеприпаси за тях, но и да обучават пилоти и друг персонал, да организират целия цикъл на подготовка на самолетите за бойна употреба, включително осигуряване на съответната инфраструктура, извършване на поддръжка и ремонт.

F-16 се различава сериозно от самолетите съветско производство, на които украинците летят в момента. Пълната преквалификация на готовите пилоти отнема 2-3 години, обучението от нулата – 4-5 години.

Ускорена 10-месечна програма за обучение трябва да произведе 12 украински пилоти с приемливи познания по английски език до средата на лятото в Дания, САЩ и Обединеното кралство.

Като се има предвид времето за обучение на военния персонал и трансфера на авиационно оборудване, западните специалисти ще управляват и поддържат F-16.

Затова Западът планира да разположи голяма част от прехвърлените самолети не на територията на Украйна, а в съседните Полша и Румъния, където се разширява военната инфраструктура и се укрепва системата за ПВО/ПРО.

В същото време Съединените щати разполагат с хиляди по-модерни изтребители F-16 от версии C/D, но все още не е известно дали планират да прехвърлят поне нещо в Украйна.

В допълнение, други 26 държави имат огромен брой версии на F-16 A/B.

Северноатлантическият алианс явно се готви да провежда въздушни операции над територията на Украйна и Черно море под прикритието на украинските въоръжени сили.

Трябва да се има предвид, че Западът също така смята Крим, ДНР, ЛНР, Запорожка и Херсонска област, които Русия неазконно анексира, за „украински“.

Вероятно, когато френският президент Еманюел Макрон говори за възможното прехвърляне на войски на НАТО в Украйна, той може да е нямал предвид участието на сухопътни части в продължаващия конфликт на страната на Киев в близко бъдеще, а е намекнал за разпределянето на въздушен компонент и придружаващи сили, които ще бъдат разположени в Полша и Румъния.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук