Русия не може да се възползва в пълна степен от едно от най-ефективните си оръжия срещу украинските сили, настъпващи на нейна територия, според експерт по военна стратегия.

Това вероятно е така, защото руските системи не са достатъчно добри, за да гарантират, че няма да се самоудари, казва той пред Business Insider.

Русия използва все по-често планиращи бомби на украинска територия. Бомбите са оборудвани със системи за насочване, които позволяват да бъдат изстрелвани от реактивни самолети на голямо разстояние. Те са трудни за спиране и Русия ги прави по-мощни: най-новият й модел тежи 3 тона.

Но Русия не е използвала бомбите в същия мащаб срещу украинските сили, които пресякоха границата с Русия по-рано този месец

Марк Кейнсиан, пенсиониран полковник от морската пехота и старши съветник в Центъра за стратегически и международни изследвания, казва, че Русия не използва интензивно въздушна мощ или планиращи бомби срещу украинските сили в Курск.

"Мисля, че това е отражение на слаба система за контрол на въздуха“, посочва той.

Докато САЩ и НАТО "имат много сложни механизми" и "много сложна, добре обучена система" между самолетите и контролния център, за да гарантират, че няма да ударят нищо приятелско, това не е така за Русия.

"САЩ са "доста добри в това. Руснаците не са", отбелязва Кейнсиан.

По думите му, Русия е в състояние да използва масово ФАБ в Украйна, защото фронтът е статичен и до голяма степен неподвижен, така че Русия може да се измъкне с по-слаба система за контрол и по-малко непреднамерени щети.

Известно използване на планиращи бомби е регистрирано в Курск, но не в мащаба на други места. Украинската армия съобщи в сряда, че Русия е изстреляла 27 планиращи бомби в региона; не е ясно дали тази цифра е обща или за един ден.

Така или иначе, това е много по-малък брой от това, което според съобщенията Русия стреля по цели на украинска територия. Русия е използвала 750 планиращи бомби срещу украински градове и села само миналата седмица, според думите на украинския президент Володимир Зеленски в неделя.

Освен това е по-малко от 50-те планиращи бомби, които според съобщенията Русия стреля ежедневно по Сумски регион в Украйна, който е в съседство с Курск.

"Руснаците са затруднени по един начин, в смисъл че не могат да хвърлят тези фантастични планиращи бомби в Курск, както направиха в части от Украйна, особено на източния фронт, защото очевидно това е тяхна собствена територия“, посочва Раджан Менон, старши изследовател в Института за изследване на войната и мира Saltzman към Колумбийския университет.

"Те ще убият много хора. Цивилни", казва той.

Джордж Барос, военен експерт със специалност Русия в базирания в САЩ Институт за изследване на войната, заяви пред BI, че Русия засега не използва бомбите в Курск "в мащаб“.

Атаките на Русия в Украйна, отбелязва Барос, "напълно заличават цели квартали и градове само за дни“.

"Руснаците категорично не правят това в Курск“, добави той.

Но тъй като Украйна продължава своята настъпателна операция, изчисленията на Русия за риска може да се променят.

Русия хвърли бомби на своя територия и унищожава собствените си оръжия, откакто започна инвазията си в Украйна. Това включва свалянето на собствените изтребители.

Но това бяха относително изолирани инциденти, а не нещо, което се случваше в резултат на нова стратегия, като например използването на планиращи бомби в Курск.

Барос казва, че Русия се страхува от "политическите съображения", които ще дойдат с ударите по собствената й територия.

Междувременно Украйна започна да използва планиращи бомби срещу Русия в Курск.

Зеленски заяви, че нахлуването има за цел да създаде "буферна зона“, за да сведе до минимум способността на Русия да навреди на Украйна.

Въпреки това, военните анализатори изтъкват пред BI, че Украйна вероятно иска да разтегли руските сили и да даде нова мотивация на своите войски и съюзници.

Според Барос не е ясно как ще завърши бързо протичащата операция. Но досега това е било положително за Украйна след месеци на мъчителна статична война.

По думите му, украинците "вече не са заседнали в коловоза, където нямат инициативата“.