Няколко месеца преди „встъпването в длъжност” на руския президент Владимир Путин през май 2024 г. представители на руското министерство на отбраната настояха за нов етап на мобилизация, но руският диктатор отхвърли тази идея. Това пише The Wall Street Journal (WSJ). 

Ръководителят на Кремъл, според изданието, каза, че иска да използва само военнослужещи на договор за попълване на войските и компенсиране на загубите на фронта.

Но сега той е под силен натиск, тъй като за почти 3 години война руските въоръжени сили са загубили около 1 милион души убити и ранени, се казва в материала, цитиран от UNIAN

Поради това мобилизацията за Путин може да има сериозни политически последици, отбелязва WSJ. 

В същото време Русия губи повече войници на бойното поле, отколкото може да наеме, за да ги замени, съобщават журналисти.

„В момента силите са недостатъчни за постигане на първоначалните цели на войната: да се извади Украйна от конфликта, да се подкопае нейният военен потенциал или да се защитят граничните райони на руска територия, все повече хора казват, че мобилизацията е неизбежна“, казва източник на WSJ.

Журналистите съобщават, че по време на първата вълна на мобилизация в Руската федерация, по време на която окупаторите планираха да попълнят армията с 300 хиляди души, руските власти бяха изправени пред протести и необходимостта да затворят границите в някои региони. 

Според техните данни, въпреки че Русия има предимство в населението спрямо Украйна, липсата на кадри остава сериозен проблем за тях.

„Русия не се съгласи да изпрати ключови сили на фронтовата линия в Курск, но поради своите ограничения беше принудена да прехвърли войски от Херсон и Запорожие, където бяха по-малко необходими“, каза Роб Лий, старши сътрудник във Foreign Policy Изследователски институт на американския мозъчен тръст.

Според някои оценки Руската федерация набира около 1000 души на ден в армията, докато според Великобритания всеки ден окупаторите губят около 1100 войници на фронта. 

Според материала руските лидери не обявяват нова вълна на мобилизация от страх, че този процес ще наруши „крехкия баланс“ на това как войната се възприема от обществото - това може да има опасни политически последици за Путин.

Независимата социологическа служба Levada Center в Русия публикува данни от проучване, в което 46% от населението на страната-агресор признава, че се страхува от мобилизация (това е с 12% повече от февруари 2024 г.).

Последици от войната, започната от Русия

Финландия предложи Русия да бъде изключена от ООН чрез реформиране на Съвета за сигурност на организацията. Президентът на страната каза, че не може да става въпрос за членство в организацията на държави, които водят незаконни войни.

Освен това дронове на СБУ ликвидираха голям склад в Тверска област. На него окупаторите съхраняват пет различни типа ракети. Но руснаците отново получиха тежък урок след брилянта военна операция от страна на Киев.

Превод и редакция: БЛИЦ

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!