WSJ: Съединените щати не са впечатлени от „плана за победа“ на Зеленски
Позицията на САЩ за оръжията с голям обсег се сблъска с твърда опозиция от редица европейски лидери
Администрацията на Байдън е загрижена, че в плана на украинския президент Володимир Зеленски за спечелване на войната с Русия липсва цялостна стратегия и е „малко повече от преопакована молба“ за предоставяне на повече оръжия и премахване на ограниченията върху ракетите с голям обсег.
Това пише Wall Street Journal, позовавайки се на изявления на американски официални лица. Месеци наред Зеленски наричаше плана основа за победата над Русия и възнамерява да информира президента на САЩ Джо Байдън за него по време на среща на високо ниво в Белия дом. Това ще бъде първият път, когато администрацията на Байдън ще чуе изцяло плана.
Но високопоставени американски и европейски служители, запознати с общите очертания на плана, казват, че
той не предлага ясен път към победа за Украйна, особено след като руските сили бавно, но уверено печелят победи на бойното поле.
„Не съм впечатлен, няма много нови неща“, казва един от високопоставените служители, цитиран от изданието.
Централният елемент на плана е, че Съединените щати трябва да дадат "зелена светлина" на Украйна да използва оръжия, както Киев сметне за добре, казва финландският президент Александър Стуб в интервю за The Wall Street Journal. Без такива правомощия, казва той, предложенията на Украйна ще се окажат „по-малко актуални“ и има опасения, че Киев няма да може да противодейства на продължаващите руски нападения.
Байдън месеци наред отказва да отстъпи на отдавнашното искане на Украйна за премахване на ограниченията върху ракетите с голям обсег, предоставени от Съединените щати и Великобритания, което ще позволи на украинските войски да нанасят удари по военни цели дълбоко в Русия.
Позицията на САЩ се сблъска с твърда опозиция от редица европейски лидери, които смятат, че след 2,5 години Украйна е спечелила правото да се противопостави безпрепятствено на руските войски.
Полският външен министър Радослав Сикорски казва пред списанието, че е оказвал натиск върху колегите си от САЩ и Великобритания, включително държавния секретар Антъни Блинкен и съветника по националната сигурност Джейк Съливан, да позволят на Украйна да използва оръжия с голям обсег, както иска, отхвърляйки идеята, че Путин ще предприеме в отговор ескалация.
„Искате да кажете, че Путин не използва, не хвърля, всичко, което има, по Украйна?“, подчертава Сикорски.
Но германският канцлер Олаф Шолц подкрепи позицията на Байдън относно свободното използване на ракети с голям обсег. Малко преди да се срещне със Зеленски, той каза, че Германия няма да подкрепи премахването на ограниченията, добавяйки, че това „би било несъвместимо с личните ми убеждения“.
В речта си пред ООН в сряда Зеленски предупреди за бъдещи заплахи от Русия по отношение на атаки срещу енергийната инфраструктура на Украйна и ядрените електроцентрали, но не спомена никакви подробности от мирния план, нито отправи искания, свързани с оръжия.
Зад кулисите Зеленски представи максималистично предложение, надявайки се, че САЩ и техните съюзници ще дадат на Киев всичко, което иска, казват американски и европейски служители.
Но сегашното състояние на украинската система е разочаровало висшите помощници на Байдън, казаха американски служители, които са посетили Киев през последните седмици и са информирани за елементите на плана.
Те се надявали да чуят нещо осезаемо, което администрацията на Байдън може да подкрепи само с четири месеца още на поста, пише изданието.
Украинският план в общи линии покрива нуждите на Украйна на бойното поле, политическите преобразувания в страната и икономиката, казва високопоставен служител на Държавния департамент във вторник в кулоарите на срещата на ООН.
Но американски и европейски служители казаха, че най-развитата част от плана е първата фаза, свързана с оръжията, докато другите ключови елементи са по-малко конкретни.
Превод и редакция: БЛИЦ
Последвайте ни
2 Коментара: