Всеки родител допуска тази фатална грешка с детето си и го съсипва

Насаждането на чужди стереотипи и натрапчивите сравнения далеч не са най-добрия метод за възпитание

https://blitz.bg/za-damite/vseki-roditel-dopuska-tazi-fatalna-greshka-s-deteto-si-i-go-sasipva_news1095139.html Blitz.bg

Много хора си спомнят как като деца родителите им са ги сравнявали с връстниците им в ученето, спорта или творчеството. И как в повечето случаи тези сравнения не са били в тяхна полза.

Години по-късно обаче те започват да се държат по същия начин с децата си. А този "метод на обучение" е не само неефективен, но и изключително разрушителен, казват психолозите.

По правило всичко започва с проста фраза. Например: "Виж колко добре го е направил Сашко! На теб не ти се е получило така".

Тези признаци издават, че имате кармично дете

Някои родители, баби и дядовци може дори да не усещат как подобни фрази излитат от устата им. Това вече е своеобразен шаблон, по който са израснали няколко поколения.

Според възрастните, подобна забележка би трябвало да мотивира детето да се постарае повече, за да достигне нивото на Сашко. Но в повечето случаи това е неефективна стратегия.

Какви непоправими щети може да нанесете на детето си, сравнявайки го непрекъснато с другите, вижте в jenata.blitz.bg.

 

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай