Новите препоръки на Американската асоциация на кардиолозите относно свойствата на този толкова популярен вече и у нас продукт предизвикват доста големи спорове. 

ЗА. Народите и културите, които традиционно употребяват кокосово масло, не се оплакват от сърце. Жителите на Токелау (тихоокеански остров) получават 63% от своите калории от кокосите и нямат никакви проблеми със сърцето. Ако приемем, че не мазнините, а въглехидратите увреждат сърцето, учените извеждат друг аргумент: жителите на Китава, които също се увличат по кокосите, набират до 70% от калориите си именно от въглехидрати, включително множество фруктови захари и скорбяла. Но и те са с ниско ниво на инсулин и не боледуват от сърдечни болести. А може би всичко е въпрос на генетика? Също не, изследване показва, че напусналите Токелау, понижавайки употребата на натурални наситени мазнини и преминавайки на градска диета, влошават своето здраве.

ПРОТИВ. Но в тези народи и култури не консумират преработено кокосово масло. Преди прогресът да им “подари” преработени продукти, островитяните са консумирали цели кокосови плодове, а не отделено и изчистено в заводите масло. Освен това са ядели много плодове, грудки и риба. 

ЗА. Т.нар. средноверижни триглицериди в кокосовото масло (МСТ) помагат за отслабване. Тези триглицериди са продукт от високата преработка на кокосовото или палмовото масло. В случая обаче масло със средноверижни триглицериди е полезно и дори помага за отслабване. Имайте предвид обаче, че ако приемате такова масло със супени лъжици, няма да отслабнете, а точно обратното - ще напълнеете, защото в него има много калории. Но има изследване, което показва, че благодарение замяната на някои растителни масла с МСТ ние получаваме 500 калории по-малко на ден, въпреки че тези резултати са противоречиви.

ПРОТИВ. Кокосовото масло като такова не помага за отслабване както МСТ. Уви, съвсем нови изследвания от април тази година показват, че употребяващите кокосово масло усещат по-голям глад и по-малко насищане в сравнение със зехтина.

ПРОТИВ. Въпреки маркетинга кокосовото масло не притежава достойнствата на МСТ, каквито лъжливо му се приписват. Някои интернет-експерти твърдят, че кокосовото масло съдържа полезните средноверижни триглицериди, защото помага за отслабване, лекува епилепсия и диабет! Но не е точно така, за разлика от МСТ-маслата, чиято полза е доказана, в кокосовото масло почти половината мазнина е от лауринова киселина. А тя е по-близо до дълговерижните, освен това 95% от МСТ се използват от организма в качеството на енергия, докато само 25% от лауриновата киселина върши полезна работа. В крайна сметка излиза, че само 4% от триглицеридите на кокосовото масло се приемат за средноверижни. От което произтича изводът, че и това води до проблеми с холестерола.         

Още "за" и "против" четете на най-полезния сайт Zdrave.to.