ТЕЛК-овете в страната са блокирани и не могат да издават медицински експертизи за трайна неработоспособност. Причината за спирането е решението на ВАС, с което се отмени методиката за освидетелстване и липсата на навременна реакция от здравното ведомство, така че тя да бъде заменена.
“Все още нямаме инструкция от здравното министерство по каква методика да определяме процент, вид и степен на увреждане, тъй като действащата е отменена. Проблемът е, че няма компютърна програма, за да работим по старата методика, в която вместо процент инвалидност има първа, втора и трета група. Ако получим писмена инструкция да издаваме решения на ръка, ще го правим, но според мен това не е нормално да се случва в 21-ви век.

През кабинета ми само до обяд минаха 10 души. Взимаме им документите, сваляме анамнеза и определяме статус, но не издаваме решения. Ще ги уведомим по телефона, когато можем да го направим. По същия начин работят и останалите ми колеги, с които сме в непрекъснат контакт. Това забавяне обаче генерира напрежение сред пациентите. Опитваме се да го овладяваме, но, както винаги, когато има проблем, виновни сме ние - лекарите от ТЕЛК. Недоволството на болните хора е напълно очаквано, тъй като от решенията на комисиите зависят мизерните им месечни доходи. Без медицинските експертизи те няма как да получават пенсиите си за инвалидност, нито другите помощи, на които имат право. В същото време за повечето от тях това са единствените доходи, на които могат да разчитат. Засега не е ясно колко време основната работа на ТЕЛК-овете ще бъде блокирана”, обясни д-р Боряна Холевич, председател на Сдружението на лекарите от ТЕЛК - София.

Решението на съда е окончателно

Издаването на ТЕЛК решения във всички комисии в страната е блокирано, новината засяга хиляди болни българи, а решението на съда е окончателно и не може да се обжалва. Делото, заради което се стигна до това, е заведено от онкоболната Мануела Тошева, която се жалва, че ТЕЛК решенията са от срок от 1 до 3 г. и от правилата, които лекарите следват. Мануела спечели делото, а ВАС отмени най-важните текстове от наредбата, без които на практика ТЕЛК-овете няма как да работят.

Мотивите на съда за отмяната на текстовете са, че преди години, когато здравното министерство ги е приемало, това се е случило без мотиви и без да се съобрази със становищата на засегнатите страни.

От здравното министерство пък заявиха, че се чака още едно становище и няма как да приемат новата наредба без него. Кога обаче новата наредба ще бъде приета, не се знае.

8% от българите са с инвалидни пенсии

Общо 518 109 души получават инвалидна пенсия в България, което е 8 на сто от населението. В европейските страни този процент е около 15-16. Отмяната на наредбата води до това, че комисиите могат да работят само с временна нетрудоспособност, например, но не и трайна. Пред депутатите и в здравното министерство е входиран документ с промени в Наредбата за медицинската експертиза, в който влизат промени и в Наредбата за ТЕЛК-овете, обясни още д-р Холевич.

Нужна е реформа

“Действащата в момента наредба за издаване на ТЕЛК-ове е неадекватна. Включва заболявания, които не инвалидизират, и така доста хора се ползват от облагите, които решенията на комисията носят. Подобни състояния са всички дегенеративни заболявания, характерни за напреднала възраст - дископатия, шип например, пилонефирт също. Необходима е бърза реформа в наредбата за издаване на ТЕЛК-ови решения. Реформите в системата на медицинската експертиза трябва да са насочени към улесняване, а не към затрудняване на пациента”, коментира д-р Холевич.

Умишлен абсурд

“Това, което се случва, е умишлено безобразен абсурд. Въпросът е срещу кого е насочен - срещу новия здравен министър, срещу лекарите в комисиите или срещу болните граждани и техните семейства. Кой ще обясни на лекарите в ТЕЛК защо не могат да работят, а на болните хора защо са без решения в тази ненормална проядена държава”, пита Ани Бонева, член на Управителния съвет на Център за защита правата в здравеопазването.

Люба МОМЧИЛОВА