Д-р Дарина Ангелова е завършила медицина в Пловдив. През последните 15 години успешно лекува своите пациенти със здравословно хранене и други естествени средства - двигателен режим, вода, справяне със зависимости и стрес.  Обучавала се е в това направление при свои колеги от световноизвестна калифорнийска клиника. Осем години е диетолог в пловдивската клиника „Медикус Алфа”, след което завежда център „Здраве” в Пловдив, а в момента практикува в свой частен кабинет и пътува из страната, за да изнася лекции на тема здравословен начин на живот по системата „Ново начало”.

- Д-р Ангелова, защо затлъстяването е сериозен здравословен проблем?
- Поради голямата честота на затлъстяването във всяка възраст. Над 55% от населението на Европа и Северна Америка е с наднормено тегло. Често се среща и в детска възраст, и при млади хора. Това води при тях не само до физически дискомфорт, но и до емоционални и психически проблеми.

Затлъстяването и наднорменото тегло са проблем, защото с тях са свързани тежки заболявания. Хипертонията често има директна връзка с наднорменото тегло. Затова хипертонията се подмладява като заболяване и засяга деца и ученици. С увеличаване на теглото се увеличава и дължината на кръвоносните съдове. На всеки килограм в повече са необходими още 3 км кръвоносни съдове, които сърцето трябва да изхранва. Това означава, че при 10 кг в повече кръвоносните съдове ще са с 30 км в повече, при 20 кг – 60 км, при 30 кг – 90 км. В резултат на това сърцето ще се натоварва допълнително, за да изтласка кръв към тези кръвоносни съдове, а кръвното налягане се покачва.

Хубавото е, че когато си възстановят нормалното тегло, хипертониците често си нормализират и кръвното налягане.
Диабетът също е следствие на наднормено тегло. Мои пациенти, млади хора, са с характерния за възрастните диабет тип 2, при който има по-висока продукция на инсулин. Рецепторите за инсулин са станали нечувствителни и не могат да усвояват инсулина, а част от тях са се скрили под мастните клетки.

Друг здравословен проблем, породен от наднормено тегло и неправилен начин на хранене, е процесът атеросклероза на съдовете и свързаните с него исхемична болест на сърцето и мозъчносъдовата болест. Обикновено храните, които водят до покачване на теглото, са богати на холестерол и наситени животински мазнини – месо, сирене, кашкавал. Те водят до запушване на кръвоносните съдове, след като са се натрупали в тях атеросклеротични плаки. Плаките се състоят от холестерол, наситени мазнини и калций. Млечните продукти, яйцата, а също мазнините – мас, сланина, масло, също допринасят за това. Поради запушване на магистралните кръвоносни съдове, при което достъпът на кислород и хранителни вещества до клетките намалява, се стига до болестите убийци – инфаркт и инсулт.

Холестеролът и триглицеридите може да са близо до нормата в момента на изследването, но това може да е резултат от временна промяна в начина на хранене, от пиене на повече вода и от повече физическо натоварване. Тези хора трябва да си проследяват по-често нивото на холестерола и липидите в кръвта. Безопасната норма на холестерола е под 4,1. Преди десетина години нормата беше 7,6. Това е изключително висока стойност, при която хората получаваха инфаркти и инсулти. По-късно нормата слезе на 6,5, след това на 6,2, после – 5,9, в някои лаборатории е 5,2, което също не е достатъчно ниско. Но когато е 4,1 и под това ниво, наистина говорим за безопасна стойност на холестерола. Добрата новина е, че ако се спре консумацията на храни, съдържащи холестерол, може да започне обратният процес на разграждане на плаките в кръвоносните съдове.

При наднормено тегло имаме високи нива на пикочна киселина, което води до подагра. От наднорменото тегло се натоварват ставите на гръбначния стълб, колената, което води до тяхното увреждане. По същата причина се получават и разширени вени.

- Ако човек има висок холестерол, без да са налице плаки?
- Това може да се случи при хора, подложени на ежедневен стрес или преживели много силен стрес. Тъй като резултатът от хормоните на стреса (адреналин и норадреналин) в крайна сметка е холестерол. Това е ендогенен холестерол, който организмът образува, необходим за различните нужди на тялото. Този вътрешен холестерол не е опасен, защото не е окислен. Само окисленият холестерол се залепва по стените на кръвоносните съдове и образува плаките. В резултат на стрес човек може да има по-високи нива на холестерола. Но пък има отлични начини за справяне със стреса. Основният проблем идва от храната. И ако този човек не яде животински храни, съдържащи холестерол, вероятността да се образуват плаки е минимална.

При съчетание на наднормено тегло с високо кръвно налягане и високи нива на кръвна захар, висок холестерол, триглицериди и пикочна киселина се формира така нареченият метаболитен синдром, който е в основата на социалнозначимите болести. 

- Какви са причините за наднорменото тегло?
- Има наследственост, но тя не е водеща причина, тъй като не се появява при хора, които водят здравословен начин на живот. До наднормено тегло води употребата на храни, които се предлагат в заведенията за бързо хранене и които съдържат в изобилие мазнини, сол и рафинирани продукти – каквито са олиото, бялото брашно и захар. В тях обаче няма фибри (целулоза), които да регулират апетита и количеството храна, което поемаме. Освен това в „бързите храни” има много „подобрители” като натриевият моноглутамат, който силно повишава чувствителността на вкусовите рецептори. Тези храни са пикантни, вкусни и е много трудно за хората да се ограничават. На практика се консумират огромни количества „бързи храни” поради липсата на целулоза. Ако човек яде зеленчуци и плодове, няма как да приеме прекомерно много храна с много калории. В зеленчуците, плодовете и пълнозърнестите житни храни няма сол и мазнини, нито рафинирани въглехидрати. Дори да прекали с количеството, човек няма да натрупа излишно тегло. Ако в началото на храненето изядем хубава голяма салата и дъвчем бавно и по много всяка хапка, за да стане на кашичка, тогава се засищаме и след това можем да приемем разумно количество готвена храна.



Наличието на сурова, непреработена храна на трапезата ни, особено салатите, са ценен източник на целулоза, което ни предпазва от наднорменото тегло или ни помага да го редуцираме, когато вече имаме този проблем.  

Захарта и захарните изделия водят до зависимост, до неконтролируем глад за сладки неща. Добре е да заместваме захарта с пресни и сушени плодове, които съдържат целулоза и не водят до зависимост. Много е важно да избягваме всички изкуствени подсладители, особено L-аспартама, който води до зависимост, до наднормено тегло и уврежда мозъка.  
Друга причина за наднормено тегло е преумората, късното лягане  и недостатъчният сън. На това организмът реагира с повишен апетит. 

- Какви са основните препоръки за хранене при наднормено тегло?
- Първо, трябва да имаме определени часове за хранене – три или два пъти дневно. Правилото е „закуската изяж сам, обядът раздели с приятели, а вечерята дай на враговете”. Ако има вечеря, трябва да е лека и ранна – до 19 ч. Вечерята може да включва голяма прясна салата или пък плодове. Хора, които са свикнали на обилна вечеря, може в началото на новия режим на хранене да хапват голяма салата с малко пълнозърнест хляб или пък малка порция от сготвеното за обяд. Мазнината на вечеря трябва да е съвсем ограничена. За хората с наднормено тегло мазнината може да се сведе до 1 – 2 супени лъжици дневно в салатите и в готвеното ядене. Да се избягват пържените храни, защото те съдържат три пъти повече мазнини, отколкото печените и варените.
Солта също не ни е приятел, защото 1 грам сол задържа 200 мл вода в организма. А това води до отоци, до покачване на кръвното налягане, а също до повишаване на апетита. По-солените храни са по-вкусни. Когато ядем не особено осолена храна, е по-лесно да контролираме количествата от нея, които ще поемем.  

На обяд започваме с голяма салата. Поне половината от нея изяждаме преди основното ядене, за което са подходящи всички бобови храни. Зеленият фасул е много полезен за болните от диабет и за хора с наднормено тегло. Полезни са също зрял боб, нахут, грах. Мазнината се слага накрая, след като е приключило варенето. Добре е да слагаме в храната си хубави български подправки като магданоз, копър, чубрица, целина, дивисил, защото придават приятен вкус и не изискват добавяне на сол и мазнина.
Препоръчително е храната да е прясно приготвена, а хлябът да е пълнозърнест. Може да го различим от боядисания хляб с етикет на пълнозърнест по това, че е с по-груба структура, не е много бухнал, цветът му е естествен, съдържа малки люспи – трици. Когато си хапнем пълнозърнест хляб, се засищаме с по-малко количество. Към обяда е добре да се изяждат една, две или три филийки пълнозърнест хляб според нуждата да се регулира теглото.  
Много хора са свикнали да консумират сирене, и то в големи количества. Вместо него може да използваме обезсолени маслини, които също придават добър вкус на храната, но не са толкова калорични като сиренето и кашкавала, а и не съдържат холестерол и наситени мастни киселини.



Закуската може да включва 1 – 2 плода до половин килограм. Може да се закусва с мюсли, със сварени овесени ядки, жито, лимец или булгур. Добри са също чия, киноа, елда, просо. Някои от тези семена може да си покълнем и да ги овкусим с парченца плодове, малко мед или фурми, или стафиди. Към това може да прибавим няколко сурови бадема или ореха. Но ако нуждата от редукция на теглото е по-голяма, ядките се включват на по-късен етап.

- Междинни закуски препоръчвате ли?
- Не се препоръчват междинни закуски. Много хора не могат да осъзнаят, че наднорменото тегло се дължи на постоянно похапване между основните хранения. Пациенти споделят с мен, че не ядат големи количества храна на  закуска или на обяд, обаче си похават между храненията. И когато уточним с какво си похапват между другото, се оказва, че това са доста калорични храни, причина да качват килограми.
Между храненията се препоръчва само вода или чай с лимон, в някои случаи може да се добави и малко мед. Ако продължавате да изпитвате глад, може да изпиете един или два фреша. С този добър режим без похапвания между храненията се регулира и храносмилането.
 
_________________________________________________________________________________________________________

Течностите помагат за бързата редукция на тегло
 Водата съдейства както за разграждането на мазнините, така и за изхвърлянето им от тялото. Колкото повече вода и полезни напитки приемаме, но бавно, на малки глътки, толкова по-бързо можем да редуцираме теглото си.
Течностите трябва да се приемат половин час преди хранене или час и половина след това, за да не се разреждат стомашните сокове и да не се смущава процесът на храносмилане. Хора, които имат гастрит, язва, колит, е добре да приемат течности два часа след нахранване.

Подходящи течности освен водата са билкови чайове. Не трябва да се пие черен чай, нито кафе, тъй като кафето действа диуретично и изхвърля водата от клетките заедно с калция, калия и магнезия. Във водата и в билковите чайове може да сложим малко лимон, който леко потиска апетита. Подходящи напитки са фрешовете и смутитата, както и компот от сушени плодове, към които може да добавим малко мед и лимон. 

Дъвченето на храната също е важно за контрола на теглото. То предполага да се приема по-малко храна. При добро дъвчене центърът на глада в хипофизната жлеза по химичен път получава сигнал, че е настъпило засищане. Правилото е: „храната да се пие, а водата да се дъвче”.  Течностите трябва да се приемат бавно, на глътки, за да можем да ги ослюнчим. Така те попиват в стомаха и се резорбират. Сами сте усетили, че ни става некомфортно, когато изпием наведнъж голямо количество течност.
  
_____________________________________________________________________________________________________________
 
Случаи от практиката:Мъж с два инфаркта и инсулт се възроди с хранителен режим
Обикновено в първия месец пациентите ми отслабват между 6 и 12 кг, след което темпото е по-бавно. Най-тежкият ми случай беше пациентка, която тежеше 230 кг и се намираше в тежко здравословно състояние. Тя отслабна над 15 кг в първия месец. За нея това беше изключително важно, тъй като не можеше да мръдне от мястото си. Беше й възможно само да седне и да легне.
Интересен случай беше пациент, който тежеше 125 кг, готвач по професия. Мъчил се по всякакви начини, но не успявал да си редуцира теглото, тъй като работата му изисква да опитва храната. Той отслабна с 40 кг за шест месеца, когато започна режим с подходящите храни и напитки, като веднъж седмично имаше и разтоварващ ден с плодове на закуска, салата на обяд и на вечеря, фрешове и много вода. При по-тежки случаи разтоварващите дни може да са три, пет или седем. Това обсъждам с пациентите и ако те се чувстват добре, правим повече разтоварващи дни, за да получим по-голямо стартиращо сваляне на теглото, което много ги насърчава. 

Преди да отслабне, готвачът имаше високо кръвно налягане, за което пиеше лекарства, имаше и дископатия. Но когато редуцира теглото си, кръвното му налягане се нормализира и спряхме лекарствата.  Дископатията се оправи на четвъртия месец благодарение и на движението. Винаги препоръчвам освен правилен хранителен режим с достатъчно количество течности (по 30 мл на килограм тегло), също и движение.

Този пациент е с оптималното тегло вече втора година, защото продължава с този начин на хранене. Когато опитва ястията, които готви, изплюва хапката и изплаква устата си с вода.

Имала съм и пациенти, при които е разгърнат целият метаболитен синдром. Един мъж на 56 години беше получил два инфаркта и един инсулт и го съветваха сериозно да си напише завещанието. Имаше освен наднормено тегло много високо кръвно налягане, висока кръвна захар и пикочна киселина. Черният му дроб беше стеатозен, силно омазнен. Когато дойде при мене, пиеше една шепа лекарства. Слагаше на ден по 20 нитроглицерина под езика, защото сърцето непрекъснато го стягаше. Този човек беше много стриктен в хранителния режим, защото искаше да живее. След три месеца мъжът, който тежеше 115 кг, свали 25 кг.

Кръвното му налягане вече беше добре регулирано и нямаше нужда от лекарства. Кръвната захар също се нормализира. Когато го приемат за контролни изследвания в кардиологично отделение, колегите са учудени от по-добрите показатели на сърдечната дейност. На шестия месец той беше съвсем възстановен и като тегло, и като добро самочувствие, без болка в гръдната кост, без изпотяване при ходене. Вече ходеше много километри пеша. Когато си взехме довиждане, му казах, че за да се чувства добре, трябва да продължава да се храни по този начин и да се движи активно, това да стане негов стил на живот. На въпроса ми какви са плановете му нататък той срамежливо сподели, че е решил да се ожени за приятелката си. Човекът тръгна от мисли за завещание и смърт до това да крои планове за нов живот и сватба.

Пациентка, която тежеше над 100 кг, беше със силно уголемено сърце, високо кръвно налягане и сърдечна недостатъчност, разширени вени, тежък климакс. За пет месеца тя отслабна с 37 кг. Тогава от кардиологията, в която си следеше състоянието, й направиха ехография на сърцето. Оказа се, че преди уголеменото сърце вече е с нормална големина. Дори и при този проблем можем да върнем нещата обратно с подходящия хранителен и двигателен режим.  

 
Мара КАЛЧЕВА, в. "ДОКТОР"