Д-р Джеймс Уйлис е лекар, специалист по офталмология в престижна лондонска клиника. Изказва открито мнението си за потъналите в прах митове за „полезните” боровинки и моркови, за вредата от гледането на телевизия, за „вредните” лъчи от монитора и още куп предразсъдъци, заливащи пресата и интернет пространството. Какво може да отърсим от праха на заблудите и как да се погрижим за зрението си, ще разберете от нестандартното интервю с д-р Джеймс Уйлис.
- Д-р Уйлис, помагат ли наистина боровинките и морковите на зрението ни?
- За съжаление, ще огорча привържениците на билковите лекарства и натурализма. Няма нужда да храните себе си и своите деца с моркови и боровинки извън нормалното – никакъв положителен ефект от това няма да постигнете, освен общо укрепване на организма. Прогресията на късогледството е свързана с растежа на очите, но не е нито проблем с ретината, нито със съдовете и липсата на предшественика на витамин А – каротин, не оказва влияние върху този процес.

Трябва да се отбележи, че когато говорим за положителното въздействие на каротеноидите върху зрението, в общи линии се има предвид превенцията на развитието на такива проблеми с ретината, като „централна възрастова дегенерация”. В този случай дори не говорим за каротина, а за такива вещества, като лутеин и зеаксантин. Липсата им може да бъде компенсирана със съответните препарати. Недостигът всъщност на каротин, както и на витамин А, за нормално хранещия се човек, въобще е нон сенс.

- Доколко вредни за зрението са телевизорът, компютрите, четенето на книги?
- Факт е, че не съществуват никакви строго научни изследвания, които да доказват, че четенето или работата с компютър, или монитор, може да увредят зрението – такива проучвания никой, никога и никъде не е правил. Има такова понятие като „дизайн проучване”. С други думи – план за провеждането му. Логиката тук е проста: ако искаме да докажем факта от влиянието на специфични зрителни натоварвания например за прогресивното развитие на късогледството, трябва да „вземем” две големи групи от ученици на възраст 10-12 години и да забраним на една от групите да четат легнали в продължение на година. А след изтичането на този период да сравним резултатите от първата и втората група. Може и сами да се досетите, че такова изследване няма как да се организира на практика. Как ще се следи дали условията на експеримента са спазени? Ето защо, от гледна точка на доказателствената медицина, такива твърдения са абсолютно неоснователни.
Това е само един от многото митове. И като цяло, ако следваме тази логика, за да запазим добрата си физическа форма трябва да забраним физическото натоварване. Съгласете се тази препоръка, в най-общ смисъл, изглежда странно.
Гледането на телевизия може да навреди само със съдържанието на програмите си. Не е чудно, че понякога наричат телевизора „зомбираща кутия”. Ако гледате телевизия от препоръчителното разстояние, акомодацията не се претоварва и очите по принцип са спокойни.
 
 


Д-р Джеймс Уйлис

Пред монитора на компютъра
 
работим от по-близко разстояние. Ето защо очите може да се изморят по-бързо. Е, и какво? Поработили сте известно време – починете си. Никакви вредни за здравето „магични” лъчи не излизат от монитора.

- А вие лично използвате ли електронни книги?
- Имам положително отношение към електронните книги. Нека си го кажем откровено: традиционните книги на хартия са вече остарял начин за поднасяне на информация. Те не са интерактивни, не винаги са удобни, а в една електронна книга може да се съхрани цяла библиотека. Лично аз не използвам електронна книга само по една причина – имам таблет. Но на практика това е почти едно и също. Разбира се, книгите в хартиен вариант ще продължат да се печатат както и преди, защото много от читателите никога няма да се съгласят да сменят „хартията” с електронния й вариант. Дори съществува мнението, че от традиционната книга информацията се запомня по-добре, отключват се сложни механизми на човешката памет: помним конкретната книга, усещаме я тактилно, спомняме си страниците й, бележките в полетата, миризмата... Това – да! Но съвременната електронна версия има своите безспорни предимства.
Що се отнася до потенциалната опасност за очите от употребата на електронни книги, таблети и смартфони – уверявам ви, не са провеждани досега никакви сериозни проучвания по този въпрос.

- Защо тогава толкова усилено се пише и говори за вредата от тях върху зрението?
- Има такова нещо като „технофобия”. Може би причината за разпространението на идеите за „вредността” на модерни устройства е в това, че новите технологии са в противоречие с общоприетите основи. Някога хората са се страхували и да се возят във влака.
Между другото, забелязано е, че по време на четене от електронно устройство с осветено от яркия екран лице, хората, навършили 45 години и имащи проблеми с виждане на близко разстояние, може да четат много по-комфортно, отколкото от лист хартия. Това се обяснява с факта, че зеницата се стеснява при гледане в ярко осветен екран и се подобрява фокусирането.

- А вредата от 3D филмите за здравето на очите?
- По-голяма глупост от това, което пишат в интернет, за ужасните вреди на
 
3D филмите,
 
е трудно да се намери. Учудвам се, че все още има хора, които се връзват на изрази от рода: „Британски учени са доказали, че...”.
Няма никакъв проблем в гледането на 3D. Нито за децата, нито – за възрастните. Разбира се, веднага трябва да направим и уточнението, че само малка част от хората не виждат 3D-ефекта – тези, които имат нарушена бинокулярна функция на зрението. Това се случва например при страбизъм (дори когато кривогледството е било коригирано хирургично) или когато по някаква причина едното око вижда по-лошо от другото.
Хората, които вече носят очила или контактни лещи, трябва да ги използват в комбинация с 3D-очилата, които се предоставят в кината (въпреки че това е толкова очевидно и логично, то някак си не се разбира от някои хора), в противен случай усещането по време на гледане може да бъде развалено.
Разбира се, на хора с тежки заболявания на нервната система (като някои форми на епилепсия), гледането на 3D филми може да не се препоръчва от невролозите. Но това е друга история. На повечето деца и възрастни гледането на 3D им носи много положителни емоции, несравними с гледането на чернобели филми.

- Но, все пак, статистиката сочи повишаване на очните заболявания...
- Разбира се, има и статистика, показваща как са се променили нещата по отношение на зрението сред населението през последните години. И структурата на заболеваемостта се променя. Въпреки това аз бих искал да се предпазим от спекулациите по този въпрос. Всички се променяме. Нашето поколение например, средно е с по-висок ръст, отколкото предишното. Възможно е броят на късогледите хора да се е увеличил. Но не би трябвало еднозначно да обвиняваме за това фактори, свързани с научно-техническия прогрес.

- Какво реално можем да направим, за да опазим зрението си?
- Обща рецепта няма. Очните заболявания са различни. И всички те, в една или друга степен, може да повлияят на зрението. Въпреки това глаукомата, късогледството или катарактата са абсолютно различни проблеми, които оказват различни ефекти върху окото. Ето защо, най-общо казано, най-добрата форма за превенция на всякакви нарушения са рутинните прегледи. Специалистът може да открие предвестниците и да посочи провокиращите фактори.
Например за сравнително рядко срещаното заболяване кератоконус такъв фактор може да се окаже навикът често да си търкаме очите. Въпреки че, разбира се, най-важният компонент е наследственият. Така че... не пропускайте профилактичните прегледи.
 
Милена ВАСИЛЕВА, в. Доктор

ОЩЕ 100 ВЪПРОСА И ОТГОВОРА ЗА ЗДРАВЕТО ЧЕТЕТЕ В НОВИЯ БРОЙ НА В. "ДОКТОР", КОЙТО ВЕЧЕ Е НА ПАЗАРА