Д-р Румен Лазаров: Вече правим лъчетерапия за 10 минути
Нова Клиника по нуклеарна медицина и нов линеен ускорител в Отделението по лъчелечение бяха открити в “Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда”. Отвори врати и напълно реновирано крило на петия етаж, по чийто модел поетапно ще бъдат модернизирани всички клиники и отделения на болницата. Начело на Клиниката по нуклеарна медицина застана проф. Антония Цоневска, а началник на Отделението по лъчелечение и радиохирургия е националният консултант по лъчелечение д-р Румен Лазаров. Специално за в. “Доктор” д-р Лазаров обясни какви са възможностите на съвременната апаратура по лъчелечение и радиохирургия и с какво ще се подобри работата на ръководеното от него отделение.
- Д-р Лазаров, какви са възможностите на последното поколение линеен ускорител “Халсион” (Halcyon), който е инсталиран във вашето отделение?
- Такава апаратура за лъчетерапия и радиохирургия работи само на още две места в Европа. Линейният ускорител ще допълни възможностите на вече съществуващия при нас ускорител, като капацитетът на отделението ще се удвои. Така ще се поеме основният поток чакащи за лъчелечение пациенти от София и близките региони.
Ако преди десетина години тази технология се е използвала само при 15 - 20% от пациентите, които провеждат лъчелечение, в момента в САЩ и Швейцария така се лекуват 90% от пациентите с онкологични заболявания. Методиката, по която се облъчват пациентите, се нарича модулирано по интензитет лъчелечение. Това означава, че в хода на ротацията около пациента полето за облъчване променя не само формата и размера си, но и интензивността, с която се облъчват различните участъци от тялото. По този начин се дава достатъчна доза облъчване на тумора и минимална доза на околните тъкани.
Нова Клиника по нуклеарна медицина и нов линеен ускорител в “Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда” откриха изпълнителният директор на болницата д-р Милева, шефът на групата “Аджибадем-България” Ангелов, шефът на “Acibadem Healthcare Group” Айдънлар, посланикът на Турция Хасан Улусой, доц. Гигов от МЗ и проф. Плочев от НЗОК
Какви видове тумори може да се лекуват с тази апаратура четете в най-полезния сайт Zdrave.to.
Последвайте ни