Иновативно скринингово изследване за рак на гърдата въведе Клиниката по образна диагностика към “Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда”. То се препоръчва на жени с висок риск от развитие на заболяването. “Методът се нарича “Abre­viated Breast Magnetic Resonance” и досега не е бил прилаган у нас, въпреки че е рутинен от пет години в много европейски страни и САЩ”, обясни д-р Валентин Иванов, който от 26 години се занимава с диагностика на рак на гърдата. “Новият метод преодолява някои слабости на конвенционалната мамография, тъй като показва висока чувствителност при откриването на малки образувания под 5 мм. При това за много кратко време на изследване дава максимална информация, което намалява рисковете от магнитно-резонансната диагностика”, добави д-р Иванов.
- Д-р Иванов, какво представлява магнитно-резонансното изследване на гърдите?
- Магнитно-резонансното изследване на гърдите е образен метод, който не използва рентгеново лъчение, а се основава на взаимодействието на магнитни полета, при което се получава детайлен образ на гърдите. Чувствителен е за туморни образувания под 5 мм. По-време на изследването се инжектира контрастна материя, чрез което допълнително се повишава специфичността на метода за откриване на злокачествени формации. Методът може да се допълни с биопсия и хистологична верификация на формацията, която се вижда на апарата. 

- Колко време трае изследването?
-  Разгърнатото магнитно-резонансно изследване е минимум 20 минути. Това е съкратен протокол, при който апаратното време 
трае от 5 до 8 минути
Така се избягва дългото стоене в затворено помещение и е щадящо за жени с клаустрофобия. Подчертавам обаче, че въпреки съкратения протокол се запазва високата диагностична стойност на изследването на рак на гърдата с магнитен резонанс. 

- Поставянето на контрастна материя не крие ли риск?
- Контрастната материя има противопоказания при пациенти с бъбречни заболявания. При тях има нефротоксичен ефект. Но последното разрешено за използване в Европа контрастно вещество - гадовист, няма нефротоксичен ефект при хора с бъбречни заболявания. Може да се натрупа обаче в мозъчните структури и това се следи персонално при всяка пациентка. Както знаете, безвредни лекарства няма. Но при всеки конкретен случай преценяваме съотношението полза - риск.


Д-р Валентин Иванов

- Кои пациентки са подходящи за това изследване?
- То не се препоръчва за всички жени, а само за тези, които са с висок риск за развитие на рак на гърдата. Във високорисковата група попадат жени, които имат близки роднини с рак на гърдата. Такива са майка, сестра, дъщеря. Освен това са носителки на наследствена генна мутация - BRCA1 или BRCA2, която се установява чрез специализиран генетичен тест на кръвта. Във висок риск са и жените, които са били подложени на лъчетерапия в областта на гръдния кош в млада възраст - между 10 и 30 г.

- Как жените да преценят сами дали попадат в рискова група?
- Жената попада в рискова група, ако отговаря на поне един от горепосочените критерии. Всяка пациентка може да се консултира със специалист по образна диагностика на гърда, който да й помогне да определи какъв е нейният риск за развитие на заболяването.

- Замества ли магнитно-резонансното изследване мамографията?
- Възпреки че е високоефективен метод, магнитно-резонансното изследване на гърдите не може да изобрази микрокалцификатите, които понякога са белег за рак. Те се установяват чрез мамография. Двата метода се допълват, като информацията от тях позволява много по-прецизна оценка на състоянието на гърдите. 

- Колко често трябва да се изследват високорисковите пациентки?
- Препоръчително е жените с висок риск да провеждат двете изследвания всяка година, като е добре магнитно-резонансното изследване 
да започне още от 30-годишна възраст
Това се налага, тъй като ранната диагностика на рака на гърдата дава възможност той да бъде лекуван успешно и да има по-дълга преживяемост и качество на живот на пациентките. 

- Какъв е моделът, по който работите?
- Част от отделението ни по образна диагностика е предназначено за откриване на заболяванията на гърдата. Работим и си взаимодействаме също с колегите хирурзи и онколози, когато трябва да се уточни терапевтичната стратегия на пациентките с рак на гърдата. По този начин прилагаме интердисциплинарен подход при лечението на онкоболните. Разбира се, всяка жена, след като е диагностицирана при нас, има право да избира къде да се лекува. Ние обаче й предлагаме всички възможности да го направи в нашата болница. 

Мара КАЛЧЕВА