През 2017 г. случаите на заразяване с този смъртноопасен вирус в Европа са четири пъти повече - 21 000, в сравнение с 2016 г., когато са били 5273. По данни на Световната здравна организация основните взривове са регистрирани в Италия, Румъния и Украйна. А тази година епидемия е избухнала и в Беларус. По последни данни от началото на годината са регистрирани 40 случая на морбили в тази държава.

От началото на 2018 г. ваксинацията на децата във Франция вече е задължителна. Същата мярка е предприела и Италия след епидемията от морбили през миналата година. Там на неваксинираните деца се забранява да посещават училище. Сега на децата във Франция извършват 11 задължителни ваксини вместо три.  

Каква е ролята на антиваксиналното движение?

През 1971 г. за първи път се появява ваксина, която защитава не само от морбили, но и от епидемичен паротит и рубеола. По оценка на Световната здравна организация, за периода от 2000 до 2013 г. ваксинацията против морбили е спасила повече от 15 милиона живота по целия свят. За нещастие, към края на 1990 г. около тривалентната ваксина възникват интензивни спорове и страхове. През 1998 г. британският лекар Ендрю Уейкфилд заедно със своя научен екип публикува изследване, което предизвиква ожесточени спорове. В статия, излязла в авторитетния “Ланцет”, Уейкфилд и колегите му заявяват, че открили вирус на морбили в червата при няколко деца-аутисти. В статията се изказва предположението, че тривалентната ваксина може да е една от причините, предизвикваща аутизъм, обаче се отбелязва, че няма достатъчно доказателства за такава връзка. Въпреки това Уейкфилд съобщава за тези изследвания в средствата за масова информация.

До какво води липсата на ваксина и как можем да се предпазим, четете в zdrave.to