Наскоро ви разказахме (https://www.blitz.bg/obshtestvo/uspeshniyat-stimulatsionen-protokol-pri-invitro-e-individualniyat_news606789.html) как протича част от лечението на безплодието, а именно стимулацията при инвитро/ICSI процедура. Нейните специфики и тънкости разкриха репродуктивните специалисти от Медицински комплекс „Д-р Щерев“. Контролираната овариална хиперстимулация, както е пълното ѝ име, завършва, когато са налице серия от условия – водещите фоликули са достигнали диаметър над 18 мм, дебелината на маточната лигавица е поне 8 мм и нивата на хормона естрадиол кореспондират с броя на нарастващите фоликули. Тогава на пациентката се поставя човешки хорион гонадотропин (HCG) с цел стартиране процеса по узряване на яйцеклетките. Приблизително 36 часа след тази инжекция се извършва пункцията на фоликулите – изключително важен момент от лечението на двойката с репродуктивни проблеми.


Преди пункцията пациентката се инструктира кога да спре приема на храна и течности. Това ограничение продължава до отиването ѝ в болницата в посочен предварително час. Със съдействието на медицински екип тя преминава през няколко процедури: клизма, отстраняване на окосмяването от интимните части и поставяне на абокат. Самата пункция на фоликули се извършва с вагинален достъп, с ултразвуков контрол и под краткотрайна венозна анестезия, приложена от анестезиологичен екип. С помощта на аспирационна игла, поставена на накрайника на ултразвуковия апарат, се преминава през вагината, като по този начин се осигурява достъп до яйчниците. Фоликулите се аспирират и се предоставят на инвитро лабораторията. Там специалистите ембриолози ги промиват, определят се броят на добитите яйцеклетки и тяхното качество. Процедурата продължава, докато се провери съдържанието на всички фоликули и от двата яйчника.


Важно е да се знае, че броят на фоликулите не кореспондира с броя на добитите яйцеклетки.


Пункцията на фоликули е сравнително безопасна процедура. Обикновено тя отнема 15-20 минути, а пациентката не усеща нищо. След процедурата тя остава за няколко часа за наблюдение в болницата, като след втория час вече може да приеме и малки количества вода и храна. Следва раздвижване и ултразвуков преглед. Възможно е след пункцията жената да изпитва дискомфорт и дори болка, да има леко кървене, препоръчително е да се избягва шофирането в следващите 24 часа. В следващите дни пациентката поддържа връзка с лекуващия лекар и ембриолога, които я информират за развитието на ембрионите и прогнозират деня и часа на ембриотрансфера.


В деня на пункцията партньорът предоставя семенна течност, като е задължително преди това в рамките на 3 до 5 дни да е спазвал полово въздържание. През същия период не се препоръчва и приемът на алкохол в големи количества. Важно е двойката да знае, че въздържание, по-дълго от 7-10 дни, може да влоши показателите на семенната течност. В случай, че партньорът е възпрепятстван и няма възможност да даде материал в деня на пункцията, може да го направи преди това, като семенната течност се замразява и впоследствие размразява. В случаите, когато се извършва инвитро/ICSI процедура с донорски сперматозоиди, пациентката предварително е получила цялата информация за наличните донори в криобанката, с която работи Медицински комплекс „Д-р Щерев“.


Следващата стъпка е извършването на инвитро или ICSI оплождане в инвитро лабораторията на болницата.