Безсексуалният живот често се смята за заплаха за здравето, особено за хормоните, сърцето и психичното здраве. Разгледахме кои от тези опасения са подкрепени от науката и кои се считат за митове.
Защо сексуалният живот е важен?
Науката не определя норма за честотата на секса и не разглежда въздържанието като фактор, който автоматично вреди на здравето.
Според Английското надлъжно проучване (ELSA), хората, които остават сексуално активни, имат средно по-високо качество на живот и по-високи показатели за емоционално благополучие.
Тези резултати отразяват корелация, а не причина. Намаляването на интереса към секса често се дължи на хронично заболяване, депресия и стрес.
Тези фактори могат едновременно да повлияят както на благосъстоянието, така и на интимността.
Как липсата на секс променя тялото при мъжа и жената вижте на Zdrave.to