Специализираната болница по лицево-челюстна хирургия (СБАЛ по ЛЧХ) вече не е база за следдипломно обучение към Медицински университет – София. Поради тази причина всички специализанти на болницата са принудени да продължат обучението си в друго висше учебно заведение.
По думите на група специализанти по орална и лицево-челюстна хирургия (ОЛЧХ), на 18.07.17г. проф. Радомир Угринов – зам.-ректор по следдипломно обучение  и УБК към МУ – София е изпратил писмо с изх. номер 2881 към СБАЛ по ЛЧХ, с което едностранно прекратява договора с номер Д – 36/31.03.2015г. за организране на обучение за придобиване на специалност  по орална и лицево – челюстна хирургия между МУ – София и „СБАЛ по ЛЧХ“ ЕООД, пише MedicalNews.bg.

Причината е току-що изтеклата акредитация на болничното заведение, въпреки че то е било в процес на реакредитиране. Към настоящият момент на „СБАЛ по ЛЧХ” ЕООД е определена акредитациона оценка „отличен“ за срок от пет години със заповед  номер РД – 17 – 169/19.09.2017г. на Министъра на здравеопазването.

Въпреки това на 27.09.2017г. проф. Угринов изпраща писмо с изх. номер 61 към лечебното заведение, в което съобщава, че е необходимо всички специализанти на болницата да продължат обучението си в друго лечебно заведение, става ясно от думите на младите лекари.

Специализантите по ЛЧХ съобщават, че неколкократно са се опитали да насрочат среща с ректора на МУ-София проф. Виктор Златков.

„След множество негласни откази от страна на ръководството ни беше дадена дата за 25.10.2017г. На срещата присъства и проф Радомир Угринов, който обясни, че няма да поднови договора за обучение между „СБАЛ по ЛЧХ” и МУ – София. Той любезно ни подкани да прекратим договорите си за практическо обучение с базата“, обясняват специализантите по ОЛЧХ.

Става ясно, че младите лекари искат да продължат специализацията си в МУ-София и се надяват на подкрепа от страна на ректора на ВУЗ-а. В писмо към проф. Златков, изпратено до редакцията ни, специализантите заявяват (без редакция):

„Вашият заместник си позволява да отправя внушенията си към нас да сменим избраната от нас база за практическо обучение, като засяга нашето лично достойнство на млади български лекари, избрали да следват своя професионален път на развитие в родината си и в ръководения от Вас Медицински университет – София. Предвид високия кредит на доверие, който Вие лично имате от наша страна, бихме желали сключването на нарочния договор за обучение за придобиване на специалност, както и изпълнението му, да бъде контролирано лично от вас, а не от ваши служители, които работят в конкурентни звена по специалността и са в явен конфликт на интереси със „СБАЛ по ЛЧХ” ЕООД.”

От по–обстойно проучване на фактите и обстоятелствата става ясно, че вероятно се касае за по–задълбочен конфликт. Проф. Радомир Угринов е ръководител на Катедрата по орална и лицево–челюстна хирургия към Факултета по дентана медицина на МУ – София, както и директор на конкурентно звено – Клиника по лицево–челюстна хирургия към УМБАЛ „Александровска” ЕАД. Въпреки, че ръководената от него клиника от момента на създаването й до днес е неакредитирана, там безпроблемно се провежда обучение на студенти и специализанти.

Ощетените специализанти по ОЛЧХ отправят писмен апел към проф. Виктор Златков: „Междуинституционалните и междуличностните конфликти поставят нас, българските млади лекари-специализанти, в ролята на потърпевши, което е абсолютно недопустимо. Надяваме се да бъде нормализирана колаборацията между тези две престижни институции – представляваното от Вас Висше училище и „СБАЛ по ЛЧХ” ЕООД, като тази недостойна страница от взаимоотношенията им бъде затворена”.

Въпреки множеството писма, срещи и опити от страна на специализантите от „СБАЛ по ЛЧХ” ЕООД на 31.10.2017 всеки от тях поименно е получил писмо от проф. Златков, в което официално е обяснено, че поради прекратяване на договора между ВУЗ-а и клиничната им база, задълженията на МУ-София за администриране на обучението им са прекратени и за да продължат специализацията си е необходимо да се пренасочат към друго висше училище.

На фона на всичко това, припомняме, че една от най–дефицитните специалности за България е именно лицево–челюстната хирургия. Малко са младите лекари, които избират да тръгнат по този път, поради сложността и мултидисциплинарността на тази област от медицината. Но дали лицево-челюстната хирургия в България не е застрашена от изчезване, след като и малкото решили да поемат по този труден път са поставени пред непреодолими административни препятствия.