Масажът за бебета – релакс, игра и полезно удоволствие у дома (част 2)
Ето ни отново и с втората част от съветите как да предоставите „спа процедури и фитнес“ на вашето бебе в домашни условия. Тези ценни напътствия са изготвени от педиатрите на Медицински комплекс „Д-р Щерев“. Процедурите представляват взаимно забавление и удоволствие за вас и бебчо, като в същото време допринасят за цялостното му психическо и физическо развитие. Играйте и се смейте заедно!
Масаж от трети до шести месец
Продължете с масажа с леки разтривания с меката част на върха на пръстите по външната страна от дланта към рамото (5-6 пъти). Правете отвеждане и сгъване на ръчичките, сменяйки последователно позицията им – горна и долна (до 6 пъти). Раздвижете ръчичките нагоре и надолу последователно, първо лявата, после дясната. След това направете същото с двете ръце едновременно нагоре и надолу (5–6 пъти). Масажирайте коремчето, в началото го поглаждайте по часовниковата стрелка (5–6 пъти). Следва леко разтриване с върха на пръстите също по посока на часовниковата стрелка, но не повече от три пъти. Не бива да се разтрива областта на черния дроб и слезката! От петия месец започнете да подготвяте детето за седене. За тази цел стимулирайте косите мускули на корема с леки поглаждания от страните към пъпчето (5-6 пъти). Поглаждайте стъпалата 4 пъти по описания преди начин и след това поглаждайте гърба на стъпалото до глезенната става с върха на показалеца и средния пръст (5-6 пъти). Следва поглаждане на всеки пръст на стъпалото (1-2 пъти) и поглаждане по външната страна от глезенната става до таздобедрената става (5-6 пъти). Правете леки разтривания по същата повърхност до 3 пъти. Повторете с другото краче. Сгъвайте и разгъвайте крачетата в коленните и тазобедрените стави последователно едно след друго (до 7-8 пъти), след това едновременно двете крачета (5-6 пъти). Направете ротационни движения в тазобедрените стави отвън на вътре (не повече от 6 пъти), като държите детето в областта на подбедриците. Започнете поглаждането по гърдите по описания начин с меката част на върха на пръстите (до 6 пъти), след което разтриваме леко от средата на гръдната кост към подмишниците (3-4 пъти). Обърнете детето по корем и поглаждайте гърба му от седалището към врата (до 6 пъти).. Избягвайте гръбначния стълб! След петия месец можете да правите и пасивно упражнение за присядане (до 3 пъти).
Полезно упражнение е танцуването – интересно нали? Внимателно поддържайте бебето под мишниците и го поставете на крачетата върху твърда повърхност. То започва да изправя и сгъва крачетата си в коленните и тазобедрените стави (до 5-6 пъти) – забавлението на бебчо е гарантирано! Включете музика за фон и танцувайте заедно!
Масаж след шести месец
Започнете от ръчичките. С кръгови движения на палеца и показалеца поглаждайте, разтривайки вътрешната страна на дланта. След това с леки разтриващи движения направете масаж на всяко пръстче от основата към върха (до 3 пъти). Масажирайте обратната страна на дланта (5-6 пъти) и продължете по продължението на ръката, като поглаждате от дланта към рамото (до 6 пъти). Разтрийте от втори до четвърти пръст, обхващайки ръката на детето, като пропуснете ставите (до 4 пъти). От лакътя да рамото масажирайте само външната страна (до 3 пъти). Процедурата продължава със сгъване и разгъване на ръчичките. Повдигайте и сваляйте ръцете нагоре-надолу, първо последователно, а след това едновременно (3-4 пъти). Правете кръгови движения с ръцете в двете посоки (по 4 пъти). Следва масаж на коремчето. Поглаждайте леко (до 6 пъти) и разтривайте с леки кръгови движения по посока на часовниковата стрелка (до 3 пъти). Пазете областта на черния дроб и слезката. Продължете с поглаждане по страничните повърхности от кръста към пъпа за стимулиране на косите коремни мускули. Направте масаж на гърдите и леко разтрийте от гръдната кост към раменете и подмишниците (3-4 пъти). Поглаждайте с палеца стъпалата във формата на осморка, хващайте с другата ръка крачето в областта на глезена (5-6 пъти). Продължете масажа с разтриване на всеки пръст на стъпалото с кръгови движения, поглаждайте и леко разтрийте обратната страна на стъпалото (3 пъти). Поглаждайте външната страна на крачето (до 6 пъти), след което разтрийте леко (3-4 пъти).
Гимнастиката е накрая
Накрая релаксацията трябва да приключи с гимнастика. Сгъвайте и разгъвайте крачетата нагоре и надолу до 6 пъти едновременно, а след това последователно. След това правете кръгови движения от вътре на вън, а след това обратно - от вън на вътре (до 5-6 пъти). Направете бебето „велосипедист“ (по 6-8 пъти), а след това поставете последователно стъпалата да се плъзгат по повърхността на масата (по 3-4 пъти). Фиксирайте коленете на детето и повдигнете изправените крачета заедно към корема (до 4 пъти). Повторете поотделно за всяко краче (3-4 пъти). Обърнете детето по корем и масажирайте гърба. Това се прави с меката част на показалеца и средния пръст, като не засягате гръбначния стълб (до 6 пъти на страна). Правете леки потупвания с меката част на пръстите по гърба за 3 секунди, избягвайки областта на бъбреците. Погладете още веднъж от глезените към седалищната област (до 6 пъти), след това 5-6 секунди пощипвайте леко дупенцето. „Фитнесът“ приключва с упражнение за сядане: с едната ръка фиксирайте коленете на легналото по гръб дете, а с другата, хванете ръцете му и го приведете в седнало положение, повторете до три пъти.
Тук можете да откриете още ценни препоръки във видеото на педиатрите на Медицински комплекс „Д-р Щерев“.
Процедурите са лесни и приятни, полезни са за физическото развитие и оставят у вас и вашето бебе чудесно настроение. Както във всеки фитнес са важни инструкторът и правилното практикуване на всяко упражнение. Това важи и за бебешкия масаж – не се колебайте при необходимост да се обърнете към нашите специалисти.
Последвайте ни